Spotkanie z Pasją

W piątek 9 lutego br. w sali gimnastycznej PSP w Kowalowej odbyło się pierwsze „Spotkanie z Pasją. Podróżnika Klaudiusza Słomczyńskiego oraz pani Ewy Tracewskiej” w trakcie, którego licznie zgromadzeni uczniowie, nieoczekiwanie mogli przenieść się na odległy Kaukaz - do Gruzji za sprawą pasjonującej opowieści pana Klaudiusza o jego trzecim podejściu na Kazbek (5033,8 m.n.p.m.) - drugi co do wielkości szczyt tego pasma górskiego.

Dzięki wzajemnej współpracy pana Klaudiusza Słomczyńskiego oraz pani Ewy Tracewskiej – popularyzatorki turystyki oraz wszelkich form aktywnego spędzania wolnego czasu nie tylko wśród uczniów i młodzieży naszej gminy - program spotkania został dostosowany do wymagań ustawy programowej szkół podstawowych i niemalże na każdym kroku ukazywał młodzieży jak ważne i istotne jest bezpieczeństwo nie tylko w trakcie wysokogórskich wspinaczek, ale również w trakcie zabaw i najzwyklejszych czynności dnia codziennego.

Nieodzowne wyposażenie każdej górskiej wyprawy (Fot. Marcin Flieger)

Niemałe wrażenie na wszystkich zebranych: zarówno uczniach, jak i nauczycielach zrobiło wejście pana Klaudiusza w górskim ubraniu i z pełnym ekwipunkiem, towarzyszącym mu w każdej jego górskiej wyprawie. Uczniowie mogli nie tylko spróbować podnieść ważący niemalże 20 kg plecak p. Klaudiusza, ale również dotknąć wszystkich elementów jego wyposażenia. Młodzież zainteresowała szczególnie zawartość niewielkiej saszetki, podoczepianej do pasa, która mieściła m.in. koc termiczny, sztućce, okulary, latarki, zapasowe baterie oraz krem z wysokim filtrem, chroniącym przed słońcem.” – relacjonuje przebieg spotkania pani Kamila Wypych, dodając również, iż „niezwykle interesująca dla wszystkich była opowieść o codziennych warunkach, w których żyją wspinacze przez cały czas trwania wyprawy: organizacja obozu, przygotowanie ciepłych posiłków, pozyskiwanie wody pitnej ze śniegu, zabezpieczenie butów przed nocnym zamarznięciem oraz wyjątkowa odzież, niewydzielająca zapachu, mimo kilkudniowego noszenia i braku kąpieli”.

Było to pierwsze „Spotkanie z pasją. Podróżnika Klaudiusza Słomczyńskiego oraz pani Ewy Tracewskiej”. W planie są już kolejne: m.in. w ZSP w Sokołowsku, świetlicy w Unisławiu Śląskim, Mieroszowskim Centrum Kultury oraz świetlicy w Nowym Siodle.

Marcin Flieger

Zapraszamy Cię do współtworzenia serwisu Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś. 
Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może po prostu znalazłeś się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie? Zrób zdjęcie lub nagraj film swoim telefonem i wyślij je do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten Serwis powstał właśnie dla Was i tylko dzięki Waszej pomocy ma szansę na dalszy rozwój!

 

Galeria

Skomentuj

Przed dodaniem komentarza upewnij się, że podałeś swoje imię i adres e-mail. Jednak bez obaw! Nie będzie on widoczny przy Twoim komentarzu. Serwis Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników Serwisu. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących prawo, obraźliwych i wulgarnych lub zawierających treści reklamowe nie uzgodnione z administracją Serwisu.