12. Rocznica powstania mieroszowskiego Klubu Seniora w Gminie Przyjaznej Seniorom!

W dniu wczorajszym, 22 stycznia br., z okazji 12-lecia powstania mieroszowskiego Klubu Seniora odbyło się w MCK uroczyste spotkanie w trakcie którego nasza gmina otrzymała certyfikat Gminy Przyjaznej Seniorom i tym samym oficjalnie przystąpiła do programu Ogólnopolskiej Karty Seniora. W uroczystościach uczestniczyło blisko 50 osób, a wśród nich nie zabrakło oczywiście Burmistrza Mieroszowa Andrzeja Lipińskiego oraz Przewodniczącej Rady Miejskiej Violetty Kopki. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Ośrodek Pomocy Społecznej w Mieroszowie.

Gmina Przyjazna Seniorom

Celem Programu jest aktywizacja seniorów oraz edukacja osób 60+ z zakresu ekonomii, bezpieczeństwa czy nowych mediów. Warunkiem przystąpienia do Programu Gmina Przyjazna Seniorom jest wydanie lokalnej edycji Ogólnopolskiej Karty Seniora z  herbem danej miejscowości. Dzięki temu seniorzy mogą wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora na miejscu, oszczędzając przy tym czas oraz pieniądze związane z wysyłką formularza zgłoszeniowego. Obecnie w programie uczestniczy już ponad 100 powiatów, gmin i miast w całej Polsce! A wśród nich również gmina Mieroszów. Twórcą programu jest krakowskie Stowarzyszenie MANKO - kreatywna organizacja pozarządowa, inicjator kampanii społecznych i wydawca magazynów.

Czym jest Ogólnopolska Karta Seniora?

Ogólnopolska Karta Seniora wydawana jest bezpłatnie każdej osobie, która ukończyła 60 rok życia. Karta ta umożliwia korzystanie ze zniżek w rozmaitych punktach, instytucjach i ośrodkach zdrowia. Takich punktów jest już ponad 1400, a z każdym dniem ta liczba rośnie.

W dniu wczorajszym, wydane zostały w naszej gminie pierwsze Karty Seniora. Kolejne wydawane będą na podstawie wniosków, które będzie można uzyskać u koordynatora programu z ramienia OPS w Mieroszowie pani Alicji Tempes.

Dzięki Karcie seniorzy z całej Polski korzystają ze specjalnych ofert przygotowanych przez firmy, które przystępują do Programu Ogólnopolska Karta Seniora. Głównym zadaniem karty jest aktywizacja osób 60+. Odbywa się ona na trzech płaszczyznach. Po pierwsze, seniorzy dowiadując się o Karcie mają motywację do działania, aktywnego spędzania czasu. Po drugie, seniorzy zachęcają do korzystania z Karty swoich znajomych. I wreszcie po trzecie, każdy z posiadaczy Karty może zaprosić lokalnych przedsiębiorców do przystąpienia do Programu i przygotowania specjalnej oferty dla osób 60+. Dzięki takiej aktywności program ciągle się rozwija, a jego członkowie biorą w tym czynny udział. Już ponad 190 tysięcy seniorów dołączyło do Programu Ogólnopolskiej Karty Seniora a ofertę specjalną przygotowało dla nich ponad 1400 przedsiębiorców z całej Polski.

Co zyskują firmy przyjazne seniorom?

Firmy, które są partnerami Programu Ogólnopolskiej Karty Seniora stają się rozpoznawalne wśród seniorów, a dodatkowo mogą oferować im dowolne rabaty, zniżki oraz oferty specjalne.

Stowarzyszenie MANKO, pomaga firmom partnerskim w promowaniu ich marki poprzez m.in. zamieszczanie reklam w ogólnopolskim magazynie „Głos Seniora” oraz jego lokalnych edycjach, a także umieszczanie informacji o oferowanej zniżce na ich stronie internetowej. To od firmy partnerskiej zależy, w jakim zakresie chce współtworzyć Ogólnopolską Kartę Seniora i jakie działania chce z nią podejmować.

Wszystkich seniorów z Gminy Mieroszów, którzy ukończyli 60 lat zapraszamy po odbiór Kart do Ośrodka Pomocy Społecznej w Mieroszowie, ul. Żeromskiego 32 w każdy wtorek w godzinach 12:00-14:00, tel. 74 8458 262.

Marcin Flieger
W tekście wykorzystano informacje ze strony twórcy programu
Stowarzyszenia MANKO (https://glosseniora.pl/category/aktualnosci/)

* * *

Z wielką przyjemnością chciałbym również Państwa poinformować, iż w dniu dzisiejszym złożyłem pisemny wniosek o przystąpienie firmy Marcin Flieger Fabryka Kreatywna do programu firm przyjaznych seniorom. Już wkrótce 10% zniżką będą objęte świadczone usługi fotograficzne, a 5% zniżką odbitki fotograficzne. Więcej szczegółów już wkrótce.