30. rocznica wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce „Zaczęło się 4 czerwca...”

We wtorek, 4 czerwca 2019 r., w Sali Spotkań im. Włodka Szomańskiego odbyły się uroczystości związane z 30. rocznicą wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce jakie miały miejsce 4 czerwca 1989 r. Rok obecny jest również rokiem rocznicowym przystąpienia Polski do NATO oraz Unii Europejskiej, o czym także dziś pamiętano w Mieroszowie.

Fot. Natalia Grzeszuk, MCK

- W dniu dzisiejszym przypada 30. rocznica pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów do polskiego Parlamentu. Częściowo wolnych do Parlamentu i całkowicie wolnych do Senatu, przeprowadzonych w wyniku i na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu.

Konsekwencją wyborów z 4 czerwca 1989 roku, które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności, był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również całej Europie Środkowo-Wschodniej. Szanujemy i dziękujemy tym, którzy przyczynili się do oswobodzenia naszej Ojczyzny z więzów sytemu, który pozbawiał obywateli wolności i swobody. 30 lat polskiej wolności to czas ogromnie trudnych decyzji, to czas trudnej pracy, wielu wyrzeczeń, ale także i wielkich osiągnięć. Dla Polski był to czas odważnych, pionierskich reform politycznych, społecznych i ekonomicznych.

Należy podkreślić, że „niezależnie od zróżnicowanych ocen wydarzeń, które poprzedziły i doprowadziły do tych wyborów, faktem bezpornym jest, że wielkie zwycięstwo Solidarności dało początek demokratyzacji Państwa i pozwoliło na przywrócenie obywatelom ich podstawowych praw, które przez lata były łamane przez władze komunistyczne”. – podkreślił w swym wystąpieniu Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński.

Fot. Natalia Grzeszuk, MCK

W programie uroczystości znalazły się pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru „Irysy”, występ uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Mieroszowie oraz wystawa, przygotowana specjalnie na tę okazję przez Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Mieroszowskiej. W trakcie uroczystości przemówienia wygłosili: inicjatorka wydarzenia radna Grażyna Majkowska, Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński oraz Jerzy Wojtasik, wieloletni pracownik wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Mieroszowie.

Zaczęło się 4 czerwca... Jak dziś pamiętają Państwo ten dzień? Czekamy na Państwa komentarze...

Marcin Flieger
Fot. Natalia Grzeszuk, MCK

 

Komentarze obsługiwane przez CComment