Cztery groźne niewybuchy odnalezione w lesie przy ul. Kwiatowej!

W dniu dzisiejszym (26.05) ok. godz. 08:40 jeden ze spacerowiczów odnalazł w lesie przy ul. Kwiatowej cztery groźne niewybuchy. Na miejscu znajdują się strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieroszowie, którzy zabezpieczają teren do przyjazdu zespołu saperów z Głogowa.

Pomimo upływu wielu lat w dalszym ciągu wiele niewybuchów znajdowanych jest w naszych lasach. Czasem leżą one pod gołym niebem, a w innych przypadkach schowane są pod cienką warstwą ziemi. Należy pamiętać, że w przypadku natknięcia się na takie znalezisko, nie należy niebezpiecznego przedmiotu dotykać. Trzeba zawiadomić policję lub straż pożarną i dopilnować, żeby nikt postronny nie zbliżył się do niewybuchu do czasu przyjazdu służb.

Znalezione przez przypadkowego spacerowicza 4 niewybuchy to najprawdopodobniej pochodzące z czasów II Wojny Światowej niemieckie pociski moździerza 81 mm Gr. W. 34, z których każdy zawiera około pół kilograma materiałów wybuchowych. Pociski jak gdyby nigdy nic zostały pozostawione na ścieżce, najprawdopodobniej przez mało przewidującego „poszukiwacza skarbów”, na całe szczęście spacerowicz wykazał się dużo większym rozsądkiem i powiadomił służby o tym jakże niebezpiecznym znalezisku.

Niestety to nie pierwsze tego typu znalezisko w lasach wokół Kwiatowej i choć niewybuchy przeleżały w ziemi dziesiątki lat, to wciąż są śmiertelnie niebezpieczne. Czasem wystarczy jeden nieostrożny ruch, aby doszło do tragedii!

Marcin Flieger
Fot. OSP Mieroszów

Aktualizacja: 26.05.2019 r. - godz. 19:30

Komentarze obsługiwane przez CComment