72. rocznica wyzwolenia Arbeitslager Friedland
Pomnik pamięci więźniów AL Friedland (filii obozu Gross Rosen) autorstwa Stanisława Olszamowskiego przy ul. Wałbrzyskiej w Mieroszowie (Fot. Marcin Flieger)

72. rocznica wyzwolenia Arbeitslager Friedland

Popołudniu 9 Maja 1945 r., dzień po oficjalnej kapitulacji III Rzeszy, do ówczesnego Friedland wkroczyła Armia Radziecka 1. Frontu Ukraińskiego, wyzwalając tym samym więźniów AL Friedland oraz pracowników przymusowych przywiezionych tu z terenów okupowanej Polski.

"W naszym obozie mówiono, iż nie będą nas przeganiać na Zachód - wywiozą nas do pobliskiego arsenału i wysadzą w powietrze." - tak te ostatnie dni wspomina jeden z 488 ocalałych więźniów - "W południe 8 Maja 1945 r. odbył się w obozie niecodzienny apel. Poza komendantem i SS-manami brali w nim udział przedstawiciele obywatelskiego komitetu miasta Friedland. Przedstawiciele komitetu pytali, czy nie mamy pretensji do odchodzącej załogi i prosili, abyśmy nie opuszczali obozu, gdyż chcą go w całości przekazać wojsku radzieckiemu. Ustanowili nawet straż, która miała tego dopilnować. Straż jednak w nocy uciekła, a my nad ranem schroniliśmy się w pobliskim lesie. Gdy wojska niemieckie wycofały się, a radzieckie już weszły wróciliśmy do obozu, a potem udaliśmy się do miasta". Rozpoczynając nowy rozdział w ich życiu...

Pierwsi pracownicy przymusowi przybyli do Mieroszowa najprawdopodobniej już w 1942 r. dostając przydział do pracy w zakładach lniarskich. We wrześniu 1943 r. do Mieroszowa został przeniesiony z Hamburga oddział fabryki VDM zajmujący się produkcją śmigiel lotniczych. Jego pierwszymi pracownikami byli pracownicy przymusowi przybyli z Hamburga, dla których "każdy metr na wschód, był metrem bliżej domu". AL Friedland powstał 8 Września 1944 r. wraz z przybyciem pierwszych więźniów z KL Auschwitz. Więźniowie byli zatrudnieni w fabryce VDM oraz stolarni Fritz Schuber.

Skomentuj

Przed dodaniem komentarza upewnij się, że podałeś swoje imię i adres e-mail. Jednak bez obaw! Nie będzie on widoczny przy Twoim komentarzu. Serwis Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników Serwisu. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących prawo, obraźliwych i wulgarnych lub zawierających treści reklamowe nie uzgodnione z administracją Serwisu.