Wolontariat uczniów PSP w Mieroszowie
Pacjenci oraz wolontariusze na spacerze (fot. Paweł Grzeszczak)

Wolontariat uczniów PSP w Mieroszowie

Od września 2016 roku uczniowie klasy piątej i szóstej PSP w Mieroszowie, pełnią wolontariat na rzecz pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego „Waligóra” oraz Dolnośląskiego Ośrodka Opieki Międzypokoleniowej „Biały Orzeł” w Sokołowsku. Nie jest to łatwa praca, ponieważ pensjonariuszami wspomnianych ośrodków są osoby starsze, zmagające się z wielonarządową niepełnosprawnością oraz wtórną niepełnosprawnością intelektualną powstałą na skutek udarów mózgu oraz innych chorób na tle naczyniowo-neurologicznym. Niejednokrotnie są to osoby porzucone przez swoich bliskich, lub na skutek innych incydentów skazane na samotność.

Stworzony przez naszą szkołę program wolontariatu pomógł naszym uczniom poznać i zrozumieć problemy z jakimi borykają się pacjenci wspomnianych ośrodków. To też, nasi uczniowie poświęcając swój wolny czas dokładają wszelkich starań, aby choć trochę osłodzić pacjentom ten gorzki czas jesieni ich życia:

  • każdorazowo uczniowie zgłaszają swoją obecność personelowi medycznemu danego ośrodka pozostając tym samych do jego dyspozycji. W związku z tym, nasi uczniowie uczestniczą przy rehabilitacji fizjoterapeutycznej i neurologopedycznej lub pomagają podczas karmienia pacjentów,
  • pod okiem starszych kolegów lub opiekunów wychodzą z pacjentami na spacery,
  • czytają pacjentom książki lub informują ich o najnowszych doniesieniach prasowych,
  • przygotowują prezenty oraz inscenizacje z okazji różnych uroczystości okolicznościowych,
  • raczą pacjentów rozmową zarażając ich przy tym swoim humorem i młodzieńczym optymizmem,
  • pieką dla nich ciasta lub przygotowują dla nich różne inne smakołyki.

W zamian za wolontariat oprócz nieocenionej wdzięczności pacjentów, nowych więzi i znajomości, nasi uczniowie regularnie nagradzani są wzorowymi ocenami z zachowania w szkole. Ponadto, w kwietniu bieżącego roku spółka Sanatoria Dolnośląskie zorganizowała dwudniowy wyjazd szkoleniowo-integracyjny w Karpaczu.

Paweł Grzeszczak 
Nauczyciel języka angielskiego

Skomentuj

Przed dodaniem komentarza upewnij się, że podałeś swoje imię i adres e-mail. Jednak bez obaw! Nie będzie on widoczny przy Twoim komentarzu. Serwis Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników Serwisu. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących prawo, obraźliwych i wulgarnych lub zawierających treści reklamowe nie uzgodnione z administracją Serwisu.