Jaka przyszłość dla budynku Gimnazjum?

W czwartek 15 lutego br., odbyła się zwołana na wniosek radnych Rady Miejskiej Mieroszowa Komisja Ogólna Rady Miejskiej Mieroszowa poświęcona omówieniu sytuacji mieroszowskiej oświaty w związku z reformą i planowaną likwidacją Gimnazjum im. Krzysztofa Kieślowskiego w Mieroszowie.

Przedstawione przez Burmistrza Gminy Mieroszów pana Marcina Raczyńskiego rozwiązania w dokumencie ,,Sytuacja mieroszowskiej oświaty w związku z ręformą oświaty - likwidacji Gimnazjum", przedstawiają jedynie dwie opcje: lokalizację budynku PSP w Mieroszowie w dwóch budynkach (przy ul. Wolności oraz Żeromskiego) oraz drugą, najbardziej kontrowersyjną dla społeczności lokalnej opcję, zakładającą przeniesienie PSP w Kowalowej do budynku Gimnazjum przy ul. Żeromskiego 30 w Mieroszowie - opcji, która wg. oceny Burmistrza „jest rozwiązaniem bardzo racjonalnym”.

Również wg. Burmistrza przeniesienie PSP w Kowalowej do Mieroszowa, powinno nastąpić „ze względu na zły stan techniczny budynku szkolnego przy ul Wałbrzyskiej 38 w Kowalowej, potwierdzony stosownymi ekspertyzami oraz brakiem funduszy w budżecie gminy na rozległy i kosztowny remont budynku (…). Tym bardziej, że ustawodawca obliguje organ prowadzący szkołę do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków działania szkoły”.

Ta argumentacja stała się przedmiotem ostrej krytyki i dyskusji podczas trwania komisji ogólnej, w której uczestniczyli nie tylko radni, ale również licznie przybyli rodzice uczniów oraz kadra pedagogiczna PSP w Kowalowej, jak również mieszkańcy gminy Mieroszów.

Radna Maja Sadowy stwierdziła „Otóż Szanowni Państwo, te analizy to są zaledwie dwie strony formatu A4, z których tak naprawdę nic nie wynika. No i powiem szczerze, że po raz kolejny bulwersuje mnie fakt, że taki ważki z punktu widzenia rodziców i społeczności lokalnej temat wrzuca się nam na za 15 minut przed zakończeniem. Powiedzmy sobie wprost dzisiaj mamy 15 lutego – dla rodziców jest to kolejny rok, kiedy borykają się z tym traumatycznym doświadczeniem jakim jest próba likwidacji czy zamknięcia naszej szkoły, bo jak wprost by pan tego pomysłu nie nazywał sprowadza się on do tego, że szkoły w Kowalowej nie będzie – chyba, że nazwiemy szkołą w Kowalowej placówkę, która dziś pełni rolę Gimnazjum”.

Radna i jednocześnie Sołtys Kowalowej pani Maja Sadowy w trakcie wystąpienia podczas Komisji Ogólnej (Fot. Marcin Flieger)

W burzliwej dyskusji głos zabierali również rodzice dzieci uczących się obecnie w PSP w Kowalowej oraz mieszkańcy gminy Mieroszów.

Jednak wciąż swoistego rodzaju zagadką pozostaje sposób w jaki Burmistrz zamierza wprowadzić sugerowaną przez siebie opcję przeniesienia PSP w Kowalowej do budynku Gimnazjum w Mieroszowie – czy poprzez Uchwałę Rady Miejskiej czy za pomocą Zarządzenia Burmistrza? A może jednak wycofa się z tego bardzo krytycznie przyjętego nie tylko przez mieszkańców, ale również radnych rozwiązania? I podejmie kroki ku innemu, dotychczas nieomawianemu rozwiązaniu?

ALTERNATYWA?

Nieoczekiwanie w trakcie komisji, pojawiły się również inne opcje przyszłego zagospodarowania budynku Gimnazjum.

Pierwsza z nich, przedstawiona w dyskusji przez Przewodniczącego Komisji Ogólnej pana Ryszarda Gubernata oraz kilka minut później przez Przewodniczącą Rady Miejskiej Mieroszowa panią Marię Chmielnicką, dotyczy utworzenia w budynku Gimnazjum Centrum Socjalnego dla Seniorów.

Druga ze zgłoszonych propozycji, której autorką stała się radna Justyna Pichowicz, dotyczyła przeznaczenia budynku gimnazjum na mieszkania komunalne dla mieszkańców gminy Mieroszów.

* * *

Czy temat przyszłości budynku Gimnazjum powróci na najbliższej Sesji Rady Miejskiej? Trudno dziś to wyrokować. Jednak my jak zawsze czekamy na Państwa komentarze… A może Państwo mają inny pomysł na przyszłość budynku Gimnazjum?

Marcin Flieger

Zapraszamy Cię do współtworzenia serwisu Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś. 
Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może po prostu znalazłeś się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie? Zrób zdjęcie lub nagraj film swoim telefonem i wyślij je do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten Serwis powstał właśnie dla Was i tylko dzięki Waszej pomocy ma szansę na dalszy rozwój!

 

6 komentarzy

 • Kronos
  Kronos czwartek, 22, luty 2018 15:27

  Tak ktoś się pokusił i co z tego. Czy to oznacza, że należy zamknąć Kowalową ? A może Sokołowsko... Ludzie opamiętajcie się. Raczyński robi wszystko żeby nas skłócić i przy tej okazji wygrać kolejne wybory a dla nas to następne 4 lata stagnacji.

  Odpowiedz

 • antoni
  antoni wtorek, 20, luty 2018 23:00

  radny szmulik nawet w trakcie obrad komisji udal sie do sklepu po druga gazete bo jedna mu nie wystarczyla - tak zainteresowala go dyskusja spoleczna... odbebnil swoje lubu-dubu piejac piesn pochwalna na czesc jasniepana raczynskiego, a na konto wpadnie ponad 700 zlotych - za co? czytanie gazet? siedza na komisjach i sesjach gora 8 godzin w miesiacu i biora tyle kasy! za co? ze sa BEZRADNI? bo jak przychodzi co do czego to jeden przez drugiego skomle to nie JA - ja nic nie moge... procz brania diety i nawet tragiczny stan zdrowia co niektorych nie przeszkadza... ta demokracja to farsa!

  Odpowiedz

 • Bubba
  Bubba wtorek, 20, luty 2018 22:33

  Na filmie tv dami widać jak radny Szmulik czyta gazetę podczas komisji o szkole w kowalowej.
  Czy takie zachowanie można uznać za godne radnego? Czy tego oczekiwali wyborcy tego Pana którzy głosowali na niego w ostatnich wyborach?

  Odpowiedz

 • Kumaj
  Kumaj poniedziałek, 19, luty 2018 21:06

  Czy ktoś pokusił się o analizę, ilu uczniów z Kowalowej , a ilu z obwodu Szkoły Podstawowej w Mieroszowie uczęszcza do Szkoły w Kowalowej?

  Odpowiedz

 • Mieszkaniec
  Mieszkaniec niedziela, 18, luty 2018 17:05

  coś jednak na pewno zrobią i to już wkrótce! przecież przewodnicząca rady miejskiej musi mieć gdzie się podziać... znów będzie głosować za zamknięciem tzn. przeniesieniem szkoły z kowalowej? tylko żeby mieć wygodne mieszkanko w zabytkowym budynku? jakos tym żaden z burmistrzów nie potrafi się zająć. Każdy głos jest ważny...

  Odpowiedz

 • Mieszkanka
  Mieszkanka sobota, 17, luty 2018 00:37

  Pomysł z przeznaczeniem budynku po gimnazjum na mieszkania jest najgorszym. Taki piękny, reprezentacyjny obiekt z dużymi oknami, wewnątrz z szerokimi holami i klatkami schodowymi nie wolno zniszczyć na mieszkania. Stoi Nad Potokiem pustostan po szkole tam możecie sobie robić mieszkania, na co tak długo czekacie, aż się zawali?

  Odpowiedz

Skomentuj

Przed dodaniem komentarza upewnij się, że podałeś swoje imię i adres e-mail. Jednak bez obaw! Nie będzie on widoczny przy Twoim komentarzu. Serwis Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników Serwisu. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących prawo, obraźliwych i wulgarnych lub zawierających treści reklamowe nie uzgodnione z administracją Serwisu.