Jeszcze w tym roku ma powstać nowy parking

W ubiegłym tygodniu został ogłoszony przetarg na budowę nowego parkingu przy ul. Nad Potokiem oraz łączącej go ścieżki rowerowej w ramach zadania "Ograniczenie niskiej emisji transportowej w Gminie Mieroszów poprzez budowę Park&Ride, Bike&Ride oraz wymianę oświetlenia na energooszczędne". Planowane jest wydatkowanie na ten cel 1 723 909,44 zł, z których 85% stanowić będzie przyznane naszej gminie dofinansowanie na wykonanie tego zadania, a cała inwestycja ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Przybliżona lokalizacja parkingu przy ul. Nad Potokiem - opr. własne na podstawie: Google Maps oraz planów inwestycyjnych opublikowanych na stronie BIP Mieroszów

Jak czytamy w informacji Burmistrza Gminy Mieroszów dotyczącej stopnia zaawansowania wniosków przygotowanych z projektów unijnych i funduszy zewnętrznych z dn.15 marca br.: „głównym celem projektu jest ograniczenie niskiej emisji transportowej w ramach kompleksowych strategii niskoemisyjnych w Aglomeracji Wałbrzyskiej oraz ograniczenie indywidualnego ruchu zmotoryzowanego w centrum miasta Mieroszów. Przedmiotem projektu jest wykonanie parkingu terenowego dla samochodów osobowych wraz z zagospodarowaniem terenu, wyposażeniem w elementy małej architektury (ławki, kosze na odpady, wiatę̨, stojaki na rowery), niezbędną infrastrukturą techniczną oraz przebudowa drogi publicznej przy ul. Nad Potokiem, stanowiącej dojazd do terenu parkingu. Projekt dodatkowo przewiduje wymianę̨ punktów oświetlenia ulicznego na energooszczędne. 

Patrząc na mapę z zaznaczonym miejscem planowanych prac, nie sposób zadać kilku – dość istotnych pytań: w jaki sposób inwalidzi poruszający się na wózku mają dostać się do Rynku parkując przy ul. Nad Potokiem? Gdzie będą parkować rodzice oraz nauczyciele PSP w Mieroszowie, którzy dziś parkują samochody na planowanej ścieżce rowerowej? Dlaczego w projekcie nie ujęto na przykład budowy drugiej kładki łączącej parking ze schodami prowadzącymi na ul. Kopernika (dawną Dąbrowszczaków)? Skracając tym samym drogę mieszkańcom idącym do Urzędu Pocztowego? Dlaczego nikt nie skonsultował projektu z Tauron S.A., który przecież wymienił większość słupów wysokiego napięcia - a pozostawił ten jeden mało estetyczny w miejscu przyszłej inwestycji, przez co ubywa - zgodnie z planem - przynajmniej jednego miejsca parkingowego?

Czy budowa parkingu przy ul. Nad Potokiem pozwoli zrewitalizować ten zapomniany zaułek Mieroszowa?

No i chyba najważniejsze pytanie, czy budowa kolejnego parkingu jest inwestycją potrzebną? Czy podzieli z czasem los zapomnianego już dawno targowiska jakie tam wybudowano kilkanaście lat temu, o czym zapewne nasz obecny włodarz nie wie? Czy może ma to za zadanie jedynie uciszyć niezadowolenie społeczne spowodowane zamknięciem parkingu w mieroszowskim rynku? Jak zawsze czekamy na Państwa komentarze…

Marcin Flieger

Zapraszamy Cię do współtworzenia serwisu Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś. 
Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może po prostu znalazłeś się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie? Zrób zdjęcie lub nagraj film swoim telefonem i wyślij je do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten Serwis powstał właśnie dla Was i tylko dzięki Waszej pomocy ma szansę na dalszy rozwój!