Kłopotliwy skarb, odnaleziony po 70 latach

Na początku Maja 1945 r., kiedy skapitulował Berlin oraz cztery dni później twierdza Breslau, było już pewne, że tylko kwestią czasu jest wkroczenie do ówczesnego Friedlandu armii radzieckiej. W wielu mieroszowskich domostwach gorączkowo ukrywano nie tylko dobytek, ale przede wszystkim, wszystkie pamiątki po upadającej III Rzeszy. Wiszące do tej pory na ścianach wielu domostw portrety walczących ojców i synów musiały natychmiast zniknąć…

Ukryty na ponad 70-lat rodzinny portret.

W jednym z ówczesnych mieroszowskich domostw matka wraz z córkami w wielkim pośpiechu ukrywała w skrytce na dachu ich rodzinnego domu wszystkie rodzinne pamiątki, które w jakimkolwiek stopniu mogły kojarzyć się z upadającą III Rzeszą… W pierwszej kolejności zdjęto zatem portret syna, który w randze Rottenführer`a Waffen SS dumnie zdobił centralną ścianę domostwa. Następnie rodzinne portrety, na których ojciec dumnie prezentował się wśród swojej rodziny w randze młodszego wachmistrza nazistowskiej Ordnungspolizei[1].

Z rodzinnego albumu wyrywano w pośpiechu całe strony...

Z rodzinnego albumu wyrywano całe strony ze zdjęciami ich najstarszego syna, przesłanymi ze szkolenia i służby w Waffen SS. Na zdjęciach widoczna jest cała jego SS-mańska kariera, począwszy od SS-Schütze na randze SS-Rottenführer`a[2] zakończywszy. Wśród odnalezionych materiałów znalazło się łącznie 14 zdjęć.

W trakcie służby w Waffen SS. Jeszcze w stopniu SS-Schütze. Jesień 1943 roku?

Jaki był ich późniejszy los? Trudno jest to już dziś ustalić. Z wiadomych przyczyn nawet żyjącym dziś przodkom trudno jest otwarcie mówić o tamtych czasach. Jednak odnalezione przypadkiem po 70-latach zdjęcia czekają na swych właścicieli – którzy, doskonale wiedzą, do których drzwi zapukać…

Tekst i skanowanie zdjęć: Marcin Flieger

 

PRZYPISY:

[1] Ordnungspolizei - Policja Porządkowa funkcjonująca w III Rzeszy w latach 1936-1945, podporządkowana bezpośrednio Heinrichowi Himmlerowi. 
[2] Stopień SS-Rottenführer`a przyznawany był jedynie członkom SS, którzy zasłużyli się w pracach na rzecz organizacji, jednak nie posiadali odpowiedniego przeszkolenia politycznego lub wojskowego, aby zostać podoficerem.