Konkurs na Dyrektora MCK, jedynie przykrywką do zmian?

Od zakończenia konkursu na stanowisko Dyrektora MCK minął już ponad miesiąc. Plotka o której pisaliśmy w jednym z artykułów okazała się nieprawdziwa i jak poinformował w oficjalnej informacji Burmistrz Mieroszowa pan Marcin Raczyński „żaden z kandydatów nie uzyskał pełnej akceptacji komisji konkursowej”. Nie było by może w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż pomimo zaleceń Komisji Konkursowej o powołaniu kolejnego konkursu na Dyrektora MCK, Burmistrz niespełna tydzień później powierza pełnienie obowiązków Dyrektora MCK pani Marice Sikorze - członkini Komisji Konkursowej.

Czy zatem ogłoszony w październiku 2017 r. konkurs na stanowisko Dyrektora Mieroszowskiego Centrum Kultury był jedynie przykrywką dla Burmistrza do wprowadzenia niezbędnych zmian? A może oburzenie mieszkańców po ujawnieniu plotki miało wpływ na ostateczny wynik prac komisji konkursowej? Oczywiście, w tym artykule nie uda nam się znaleźć odpowiedzi na te pytania, jednak z całą pewnością warto temu tematowi poświęcić nieco więcej uwagi, gdyż pojawiają się tu nie do końca jasne fakty…

NIECO HISTORII

Mieroszowskie Centrum Kultury niemalże od początku swego istnienia było jednostką organizacyjną gminy Mieroszów charakteryzującą się do dnia dzisiejszego największą rotacją nie tylko wśród kadry kierowniczej, ale również wśród „szeregowych” pracowników. I choć czasy „etatów duchów” przeszły już do historii, to jednak wciąż instytucja ta podlega bezpośrednim, bardzo dużym wpływom Burmistrza – podobnie zresztą jak to miało miejsce za czasów jego poprzednika pana Andrzeja Laszkiewicza.

Ogłoszony w październiku ub. roku konkurs na stanowisko Dyrektora MCK, nie był pierwszym konkursem na to stanowisko, w efekcie którego kandydaci nie uzyskali pełnej akceptacji Komisji Konkursowej. W wyniku niewyłonienia kandydata na Dyrektora w jednym z poprzednich konkursów, Burmistrz powierzył pełnienie obowiązków Dyrektora MCK ówczesnemu Zastępcy panu Grzegorzowi Orłowskiemu.

KOLEJNY KONKURS

Oficjalnym powodem dla ogłoszenia kolejnego konkursu na stanowisko Dyrektora MCK stało się planowane zakończenie prac modernizacyjnych, a co za tym idzie zwiększenie atrakcyjności MCK, które od 2 listopada ub. roku może „poszczycić się najlepszym studiem nagrań oraz salą prób w regionie” (fragment wypowiedzi Burmistrza pana Marcina Raczyńskiego).

W ogłoszonym konkursie, wymagania obowiązkowe obejmowały m.in.: wykształcenie wyższe; co najmniej 3-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym; doświadczenie w pracy z grupami młodzieżowymi, artystycznymi oraz innymi środowiskami twórczymi; znajomość zagadnień i doświadczenie w pozyskiwaniu pozabudżetowych środków finansowych; znajomość zasad organizacji i funkcjonowania instytucji kultury oraz znajomość aktów prawnych dotyczących instytucji kultury i prawa pracy.

To oczywiście tylko kilka z obowiązkowych wymagań względem kandydatów, których pełną listę wraz z dodatkowymi „wskazanymi” wymaganiami mogli Państwo przeczytać w ogłoszeniu o konkursie na stanowisko Dyrektora MCK.

Uczeń przerósł mistrza? Na pierwszym planie pani Marika Sikora oraz pan Grzegorz Orłowski.

Komisja Konkursowa został powołana zarządzeniem nr 152/2017 Burmistrza Mieroszowa z dn. 20 listopada 2017 r., w czteroosobowym składzie:
- Rafał Dzimira - zastępca Burmistrza - Przewodniczący Komisji,
- Beata Foryś – kierownik referatu Oświaty i Kultury – Zastępca Przewodniczącego Komisji,
- Magdalena Ostaszewska – członek Komisji,
- Marika Sikora – członek Komisji.

W swym pierwszym posiedzeniu, które miało miejsce 22.10.2017 r., Komisja Konkursowa (pod nieobecność pani M. Ostaszewskiej) dokonała oceny kompletności złożonych w konkursie ofert, dopuszczając do II etapu oferty pana Tomasza Grabińskiego oraz pani Barbary Woźniak. Trzecia złożona oferta, doskonale nam wszystkim znanej pani Elżbiety Szomańskiej, została rozpatrzona negatywnie przez Komisję.

Rozmowy kwalifikacyjne z dopuszczonymi do II etapu kandydatami zostały zaplanowane na 28.10.2017 r. W ich wyniku członkowie Komisji Konkursowej (raz jeszcze pod nieobecność pani M. Ostaszewskiej) dokonali oceny punktowej poszczególnych kandydatów:
- Pan Tomasz Grabiński, uzyskał łącznie 13 pkt.,
- Pani Barbara Woźniak, uzyskała łącznie 15 pkt.

I jak czytamy w protokole z prac komisji konkursowej z dn. 1.12.2017 r., członkowie Komisji Konkursowej nie dokonali wyboru kandydata na stanowisko Dyrektora MCK, w związku z czym nie rozstrzygnięto konkursu na to stanowisko, a „Komisja postanowiła rekomendować Burmistrzowi Mieroszowa ponowne ogłoszenie konkursu”.

Jednak oficjalna informacja Burmistrza, datowana na 4.12.2017 r., o nierozstrzygnięciu Konkursu na Dyrektora MCK znalazła się na stronach BIP Gminy Mieroszów dopiero 6 grudnia 2017 r., a o sugestiach Komisji Konkursowej pan Burmistrz nie wspominał już ani słowem, za to 12 grudnia 2017 r. zarządzeniem Nr 172/2017 pełnienie obowiązków Dyrektora MCK powierzył członkowi Komisji Konkursowej pani Marice Sikorze "jednak nie dłużej niż do 12 grudnia 2018 r.", czyli do zakończenia kadencji...

SKĄD JEDNAK TA PLOTKA?

Zgodnie z informacją zawartą w protokole Komisji Konkursowej, rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami zaplanowano na 28.11.2017 r. (wtorek), a ocena kandydatów nastąpiła po ich wysłuchaniu - czyli w dniu rozmów kwalifikacyjnych, gdyż brak w protokole informacji o jakimkolwiek innym posiedzeniu Komisji i obecności czy też nie pani M. Ostaszewskiej. Zatem możemy dojść do wniosku, iż postępowanie konkursowe zakończyło się formalnie 28 listopada 2017 r., a widniejąca na protokole data 1 grudnia 2017 r. to jedynie termin podpisania protokołu przez trzech członków Komisji Konkursowej, którzy uczestniczyli w dwóch posiedzeniach Komisji…

Nieścisłości w protokole Komisji Konkursowej?

Plotka, jaka z prędkością światła niemalże, obiegła Mieroszów 29 listopada 2017 r. (środa), głosiła, iż Konkurs na Dyrektora MCK wygrała pani Barbara W., a artykuł „Konkurs na Dyrektora MCK. Póki co ploteczka?”, ukazał się nazajutrz 30 listopada 2017 r. (czwartek). Oczywiście plotka ta została zdementowana przez pracownika Urzędu, a według udzielonej tego samego dnia informacji nie została wówczas tj. 30.11.2017 r. podjęta ostateczna decyzja, gdyż nie odbyło się spotkanie Komisji Konkursowej...

Kiedy zatem odbyło się nie wymieniane nigdzie w protokole Komisji Konkursowej kolejne – decydując spotkanie? 28 listopada 2017 r.? Czy może 1 grudnia 2017 r.? I co chyba najważniejsze jak to się stało, że informacja o kandydacie, który zdobył największą liczbę punktów „wyciekła” z prac Komisji Konkursowej, której członkowie zobligowani zostali do zachowania tajemnicy? No i oczywiście, dlaczego wyniki prac Komisji Konkursowej zostały podane do publicznej wiadomości tak późno?, skoro protokół Komisji Konkursowej datowany jest na 1 grudnia 2017 r.?

* * *

Czy jest to zastanawiąjące również dla Państwa? A może również dla radnych Rady Miejskiej Mieroszowa, którzy mogą bezpośrednio wnioskować do Komisji Rewizyjnej zajęcie się tym tematem i wyjaśnienie wszelkich zaistniałych wątpliwości?

Bo nie ukrywajmy Mieroszowskie Centrum Kultury to jednostka organizacyjna gminy Mieroszów, której funkcjonowanie zauważają nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale również przybywający do nas licznie uczestnicy oraz publiczność organizowanych przez MCK imprez sporotowo-kulturalnych, a sztandarowe zwiększenie atrakcyjności MCK i otwarcie studia nagrań, to póki co sukces jedynie na… Facebook`u – a według nieoficjalnych informacji obsługę „najlepszego studia nagrań w regionie” Burmistrz Mieroszowa pan Marcin Raczyński powierza osobom z zewnątrz, co bez wątpienia wygeneruje kolejne koszty, zamiast wykorzystać dostępny w MCK potencjał ludzki… Chociaż, może to znów tylko plotka? Bo przecież to nie Burmistrz tylko osoba pełniąca obowiązki Dyrektora zarządza funkcjonowaniem MCK?

Jak zawsze czekamy na Państwa komentarze…

Marcin Flieger

Zapraszamy Państwa do współtworzenia naszego Serwisu! 
Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może po prostu znalazłeś się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie? Zrób zdjęcie lub nagraj film swoim telefonem i wyślij je do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten Serwis powstał właśnie dla Was i tylko dzięki Waszej pomocy ma szansę na dalszy rozwój!

 

8 komentarzy

 • Antoni
  Antoni niedziela, 04, luty 2018 10:28

  A ja myślałem że w pierwszym konkursie przegrała...

  Odpowiedz

 • Oto ja
  Oto ja wtorek, 16, styczeń 2018 19:14

  Otóż to, to rodzina jego szwagierki, no cóż , nie ma to jak obstawić swoją już gasnącą i fatalnie pełniącą rolę niudolnego Burmistrza - ludźmi, którzy jeszcze poliżą tyłek niezdarstwa rządzącego. Cóż pisać? hm to żenada, co się wyprawia i dzieje w Mieroszowie za czasów panującego Króla M. R.

  Odpowiedz

 • antoni
  antoni wtorek, 09, styczeń 2018 15:54

  ten protokol to wogole jakas komedia... pewnie nikt sie nie spodziewal ze kogokolwiek ten konkurs zainteresuje...

  Odpowiedz

 • Oti
  Oti niedziela, 07, styczeń 2018 10:09

  A czy ta Marika Sikora to czasami nie rodzina burmistrza, albo jego szwagierki?

  Odpowiedz

 • Grace
  Grace niedziela, 07, styczeń 2018 00:55

  Z informacji sporządzonej przez komisję konkursową nie dowiadujemy się, jaka była maksymalna ilość punktów do osiągnięcia przez kandydatów, nie wiemy jaki procent
  oddanych głosów stanowi 15 punktów.

  Odpowiedz

 • arek
  arek sobota, 06, styczeń 2018 20:38

  gratulacje! brawo marika! pokaz im ze sie myla! trzymamy kciuki! buziaki

  Odpowiedz

 • Zbigniew
  Zbigniew sobota, 06, styczeń 2018 20:35

  Dobrze, że ktoś nie boi się chociaż pisać! Bo to co się dzieje to jakiś koszmar! Gdzie są radni? Nikt nic nie widzi? Czy comiesięczne 650 złotych do emerytury całkiem przesłoniło im oczy? Za chwilę będziecie jak ksiądz po kolędzie po poparcie przychodzić i co? znów powiecie to nie ja? ja nic nie mogę? JEŚLI NIC NIE MOŻECIE TO JUŻ DZIŚ ZŁÓŻCIE MANDAT!

  Odpowiedz

 • Agnieszka
  Agnieszka sobota, 06, styczeń 2018 19:30

  A to pani Marika nie pracuje juz w urzedzie miejskim? czy dalej ma dwa etaty?

  Odpowiedz

Skomentuj

Przed dodaniem komentarza upewnij się, że podałeś swoje imię i adres e-mail. Jednak bez obaw! Nie będzie on widoczny przy Twoim komentarzu. Serwis Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników Serwisu. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących prawo, obraźliwych i wulgarnych lub zawierających treści reklamowe nie uzgodnione z administracją Serwisu.