Mieroszów pożegnał Zbigniewa Kolanko

W poniedziałek 17 sierpnia 2020 r. w swą ostatnią podróż wyruszył śp. Zbigniew Kolanko, żegnany przez rodzinę, przyjaciół, wychowanków i mieszkańców gminy Mieroszów z którą związany był niemalże przez całe życie.

Zbigniew Kolanko urodził się 29 lipca 1953 roku w Gliwicach. Szkołę Podstawową ukończył w Mieroszowie, następnie Technikum Chemiczne we Wrocławiu i studia na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Pracę w Szkole Podstawowej w Mieroszowie rozpoczął bezpośrednio po studiach w 1977 r. i to właśnie wtedy rozpoczęła się jego wielka przygoda z narciarstwem biegowym. Przez lata pracy pedagogicznej wychował całe rzesze doskonałych zawodników oraz trenerów. Jest wśród nich między innymi Olimpijczyk oraz Mistrz Polski. Zawodnicy ze szkoły w Mieroszowie wielokrotnie zwyciężali w różnych zawodach nie mając sobie równych. Zbigniew Kolanko kochał to co robił, a jego uczniowie potrafili docenić jego zaangażowanie. W szkole przepracował 35 lat.



Już od 1990 r. Zbigniew Kolanko brał czynny udział w tworzeniu Samorządu Terytorialnego, będąc przez 4 kolejne kadencje radnym Rady Miejskiej Mieroszowa, a w trakcie II kadencji piastując stanowisko Przewodniczącego Rady Miejskiej. Jego zaangażowanie w sprawy lokalne było dla niego zawsze priorytetem. Czynnie i z wielkim zaangażowaniem przez lata wspierał i działał w Towarzystwie Rozwoju Sokołowska.

Ważnym elementem w jego życiu stała się współpraca ze szkołami w Danii, dzięki której całe rzesze uczniów mogły zwiedzić ten piękny kraj. To właśnie wtedy zawiązały się jego wielkie przyjaźnie, które trwały nieprzerwanie przez prawie 30 lat.

Efektem tej międzynarodowej współpracy były również coroczne wizyty skandynawskich zespołów muzycznych w trakcie kolejnych finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Mieroszowie oraz Wałbrzychu.

Wielką wartość w jego życiu stanowiła rodzina, chociaż nie zawsze miał dla niej zbyt wiele czasu. Syna Łukasza nauczył pływać i jeździć na nartach i rowerze. Wielką miłością jego życia był wnuk Jaś, którego darzył bezgranicznym uczuciem i potrafił rozmawiać o nim całymi godzinami, ciesząc się każdą, nawet najdrobniejszą wiadomością o nim.

Zawsze pogodny i uczynny, ze swoim specyficznym poczuciem humoru starał się z optymizmem patrzeć w przyszłość. W 1997 roku dostał drugie życie - pokonał ciężką chorobę nowotworową, niestety dziś choroba pokonała jego.... Zmarł we wrocławskim szpitalu 12 sierpnia 2020 r., zaledwie kilkanaście dni po swoich 67-urodzinach...

Na pogrzebie, który odbył się w poniedziałek 17 sierpnia 2020 r., nie zabrakło najbliższej rodziny, oddanych przyjaciół, koleżanek, kolegów oraz licznych wychowanków oraz mieszkańców naszej gminy, którym zawsze służył pomocą.

- Zebraliśmy się, aby pożegnać i odprowadzić na miejsce wiecznego spoczynku świętej pamięci Zbyszka... – powiedziała w mowie pogrzebowej Maria Chmielnicka jego śmierć jest wielkim bólem dla nas wszystkich. Będziemy go wspominać i pamiętać jako wspaniałego, oddanego dzieciom i młodzieży wieloletniego pedagoga, nauczyciela i wychowawcę, wielkiego i zapalonego sportowca. Zawsze życzliwego, pogodnego, pomocnego i wspierającego kolegę, wyciągającego swą pomocną dłoń do każdego, kto tylko potrzebował jego pomocy. Kochającego syna, brata, męża, ojca i dziadka. Zbyszek jest i pozostanie w naszych sercach i w naszej pamięci teraz i na zawsze.

Każdy z nas ma swoje własne, unikalne wspomnienia związane ze śp. Zbigniewem Kolanko. Wszystkich nas jednak łączy żal, że przedwcześnie odszedł wspaniały człowiek...

Wszystkim, którzy uczestniczyli w pogrzebie śp. Zbigniewa Kolanko składamy serdeczne podziękowania. W tym trudnym dla nas czasie doświadczyliśmy wiele wsparcia i wielu pięknych słów o naszym Mężu i Tacie. To wspaniałe, że można liczyć na pomoc tak wielu ludzi. Zbigniew zasłużył sobie na to. Będziemy o tym pamiętać.

Dorota i Łukasz Kolanko

* * *

W imieniu rodziny śp. Zbigniewa Kolanko, składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników pogrzebu, którzy zamiast kwiatów przekazali datki na rzecz wałbrzyskiego Hospicjum. Cała zebrana kwota - w wysokości 2250 zł - wspomoże Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej w Wałbrzychu przy ul. Krasińskiego 8.

Marcin Flieger

Komentarze obsługiwane przez CComment