Muzyka nie zna granic Wiesenthal Vol. 10

Muzyka od wielu lat jest najlepszym ambasadorem kultury, który potrafi nie tylko pokonywać granice, ale co najważniejsze jednoczyć ludzi bez względu na język czy też poglądy polityczne. I takim oto sposobem, bez pomocy lokalnych władz czy europejskiego aparatu urzędniczego, kwitnie bez jakiegokolwiek rozgłosu czesko-polska wymiana kulturalna w czeskim Vižňov`ie obok Meziměstí.

Koncert Wiesenthal jest kameralną imprezą, w której od kilku już lat pojawiają się systematycznie mieroszowskie oraz wałbrzyskie zespoły muzyczne. Impreza w sposób samoistny scala nasze lokalne społeczności oraz pozwala nawiązać bliższe polsko-czeskie relacje.

Organizatorom nie zależy w jakiś szczególny sposób na rozgłosie czy frekwencji. Jest to zupełnie undergroundowa impreza, gdzie w ramach wstępu każdy z uczestników bierze udział w koncercie oraz ma zagwarantowane dwie porcje smażonego na zewnątrz prosiaka i piwo bez jakichkolwiek ograniczeń. Atmosfera jaka mu towarzyszy jest cudowna i bardziej przypomina relacje wieloletnich przyjaciół, których otwartość i przyjazność jest wręcz nie do opisania. Koncert organizowany jest w Pohostinství Vižňov, w którym czas jakby się zatrzymał przed laty, co dodatkowo dodaje uroku i autentyczności całemu wydarzeniu.

W czasie tegorocznej – jubileuszowej 10 edycji – wystąpiły: Vodopaad (CZ), Radio Jarevan (CZ), V.A.R. (CZ), Lolitas Masturbate (PL) oraz mieroszowski VEAL. 

Tekst i foto: Marcin Flieger