Nowy projekt edukacyjny w PSP w Mieroszowie

Tym razem chodzi o projekt upamiętniający Golgotę Wschodu. 29 maja 2019 roku w naszej szkole odbyła się niezapomniana lekcja historii dla uczniów klas starszych i gimnazjum przy udziale zaproszonych gości: księdza prałata Stanisława Pająka, pana Wacława Kwiecińskiego i wieloletniej dyrektor szkoły pani Urszuli Nowackiej-Majboroda.

Celem spotkania było przybliżenie młodzieży szkolnej trudnej historii Polski i Polaków w kontekście tragicznych losów Sybiraków. Pana Wacława Kwiecińskiego, który przygotował multimedialną prezentację poświęconą losom Sybiraków, wspierał opowieściami Sybirak, ksiądz prałat Stanisław Pająk. Młodzież słuchała w skupieniu i zainteresowaniu o „syberyjskim koszmarze”. Rzadko się zdarza, że możemy spotkać się z naocznym świadkiem wydarzeń historycznych, stąd powaga, szacunek i zaduma naszych uczniów.

W ten sposób włączyliśmy się w realizację projektu zaakceptowanego przez Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, który ma polegać na zorganizowaniu przez wałbrzyski oddział Sybiraków oraz Urząd Miasta Wałbrzycha uroczystej Akademii Golgoty Wschodu, która odbędzie się 17 września 2019 roku na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu. Będzie to upamiętnienie Dnia Sybiraka, 80. rocznicy napaści ZSRR na Polskę oraz 30. rocznicy istnienia wałbrzyskiego Oddziału Sybiraków.

Uczniowie naszej szkoły wezmą udział w konkursie o historycznym o wywózce Polaków na Sybir, a 3 laureatów zostanie zaproszonych na uroczystości we wrześniu. Obchody tradycyjnie rozpoczną się przy pomniku Syberyjskiej Golgoty od złożenia wieńców, kwiatów i zniczy. Następnie odbędzie się uroczysta msza św. w pobliskim kościele, a oficjalne uroczystości planowane są na terenie wałbrzyskiej Starej Kopalni.

Elżbieta Urbanik

Więcej o projekcie można przeczytać:
https://www.walbrzyszek.com/akademia-golgoty-wschodu-zostanie-zorganizowana-w-naszym-miescie-45768
https://swidnica.niedziela.pl/artykul/43062/Nowe-projekty

Komentarze obsługiwane przez CComment