O zimie raz jeszcze, czyli kilka słów o odśnieżaniu...

Jednym z punktów dzisiejszej Komisji Ogólnej Rady Miejskiej Mieroszowa jest „Przedstawienie kosztów związanych z zimowym utrzymaniem dróg gminnych w sezonie 2017/2018”, które wg. przedłożonej radnym informacji kosztowało łącznie 223.418,14 złotych brutto, a które zostało wykonane na podstawie umowy przez ZGKiM „Mieroszów” Sp. z o.o.

Według przedłożonej informacji, przy zimowym utrzymaniu dróg przepracowano łącznie 453 roboczo godziny, co wygenerowało łączny koszt 178.572,60 złotych brutto. Z kolei przy zimowym utrzymaniu chodników przepracowano łącznie jedynie 143 godziny przy koszcie łącznym 37.837,80 złotych brutto. 

Zatem w sezonie 2017/2018 koszt 1 godziny odśnieżania dróg wyniósł: 394,20 zł brutto, a 1 godziny odśnieżania chodników 264,60 złotych brutto.

Do kosztów zimowego utrzymania dróg gminnych w sezonie 2017/2018 doliczono również koszty związane z rozwiezieniem i ustawieniem skrzyń na piasek z solą – koszt rozwiezienia i uzupełniania 4.362,13 zł brutto. Za relatywnie tańsze uprzątnięcie skrzyń ZGKiM „Mieroszów” Sp. z o.o. pobierze 2.645,61, zł brutto.

Zestawienie ilości przepracowanych godzin oraz kosztów (źródło: informacja ZGKiM "Mieroszów" Sp. z o.o. dotycząca Przedstawienia kosztów zimowego utrzymania dróg gminnych w sezonie 2017/2018

Biorąc pod uwagę przedłożony materiał, zastanawiający jest nie tylko koszt 1 roboczo godziny, ale również proporcje pomiędzy ilością przepracowanych godzin przy odśnieżaniu dróg, a ilością godzin przepracowanych przy odśnieżaniu chodników. Czyżby chodników było trzykrotnie mniej niż dróg? Czy może odśnieżanie chodników quadem tak bardzo podniosło efektywność, że wystarczyło zaledwie 143 godziny?

Jak pisałem na wstępie, dziś tym tematem zajmą się radni Rady Miejskiej Mieroszowa w trakcie obrad Komisji Ogólnej, jednak najważniejsze w tej sprawie jest Państwa zdanie. Jak oceniają Państwo zimowe utrzymanie dróg i chodników w nie tak dawno zakończonym sezonie zimowym 2017/2018? Czy według Państwa usługa została wykonana adekwatnie do poniesionych przez podatników kosztów? Czekamy na Państwa opinie i komentarze.

Marcin Flieger

Zapraszamy Cię do współtworzenia serwisu Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś. 
Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może po prostu znalazłeś się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie? Zrób zdjęcie lub nagraj film swoim telefonem i wyślij je do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten Serwis powstał właśnie dla Was i tylko dzięki Waszej pomocy ma szansę na dalszy rozwój!