Odkrywcy powrócą na górę Jatki. Jaki będzie finał?

Jak informują członkowie Grupy Poszukiwawczej Riese „już niedługo postaramy się jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć istnienie podziemnej fabryki w Górze Jatki”. Jaki zatem będzie finał tych poszukiwań? Czy góra Jatki skrywa przed nami tajemnice?

Przypomnijmy… Na początku grudnia 2016 r. oraz w marcu 2017 r. Grupa Poszukiwawcza Riese prowadziła prace eksploracyjne w pobliżu pomnika ofiar Gross-Rosen przy ul. Wałbrzyskiej w Mieroszowie. Niestety, oba eksplorowane miejsca nie pozwoliły odkryć tajemnicy góry Jatki, a „łyżka koparki dość szybko natrafiła na litą skałę”.

Jednak członkowie Grupy poszukiwawczej Riese, nie zważając na dotychczasowe niepowodzenia nie mówią jeszcze ostatniego słowa, a wręcz przeciwnie!

- „Pozostaje nam już ostatnie – ale najważniejsze miejsce. Miejsce od początku wskazywane przez naszego świadka (pana Jerzego Kliger byłego więźnia AL. Friedland – dop. MF), ale i najtrudniejsze do zbadania. Nie poddajemy się jednak – staramy się zawsze prowadzić sprawy do końca, bez względu na wyniki. Już niedługo – dzięki pomocy i wsparciu naszych przyjaciół z Mieroszowa – postaramy się jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć istnienie podziemnej fabryki w Górze Jatki.” – informują raz jeszcze członkowie Grupy Poszukiwawczej Riese. 

Nie pozostaje nam zatem już nic innego, jak tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać na wznowienie prac eksploracyjnych w masywie góry Jatki, która wciąż skutecznie chroni swe tajemnice… A co Państwo myślą na ten temat? Czy góra Jatki kryje w sobie podziemną fabrykę z czasów II Wojny Światowej? Czekamy na Państwa komentarze…

A wszystkich sympatyków historii oraz eksploracji zapraszamy już dziś na spotkanie z odkrywcą, eksploratorem i badaczem historii w jednym, panem Łukaszem Kazek, który zasłynął m.in. jako autor książki "Faszystowska mać!” oraz jako dokumentalista w licznie nagradzanym filmie „Ludzie z klisz” - historii przypadkowego odnalezienia w Walimiu kilkuset wywołanych klisz fotograficznych, które po śmierci autora pana Filipa Rozbickiego, „nowi właściciele” podarowali panu Łukaszowi Kazek. Spotkanie odbędzie się 12 marca br. o godz. 12:00 w MCK. Zapraszamy serdecznie!

Marcin Flieger

Aktualizacja: 1 marca 2018 r., godz. 08:10

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia serwisu Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś. 
Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może po prostu znalazłeś się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie? Zrób zdjęcie lub nagraj film swoim telefonem i wyślij je do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten Serwis powstał właśnie dla Was i tylko dzięki Waszej pomocy ma szansę na dalszy rozwój!