Odwołał "bo chce i może" czyli o zarządzaniu kadrami w gminie "Nowej Jakości"

Dokładnie tydzień temu, Burmistrz gminy Mieroszów pan Marcin Raczyński, zarządzeniem nr 36/2018 odwołał ze stanowiska Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Mieroszowie panią Elżbietę Buziewicz, która piastowała tę funkcję nieprzerwanie od maja 1990 r. I choć od tej decyzji minął już tydzień to zarządzenie 36/2018 wciąż nie jest opublikowane na łamach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Mieroszowie. Czy to przypadek? Czy też celowe działanie „opóźniające” ze strony włodarza gminy „Nowej Jakości”?

Nieznane są również powody jakimi kierował się pan Burmistrz podejmując taką decyzję - na kilka miesięcy przed zakończeniem swej kadencji. Czy ma to związek z ostatnio przyjętą uchwałą o zmniejszeniu jego wynagrodzenia? A co za tym idzie ostatnią desperacką próbą „wpłynięcia” na radnych, którzy w różny sposób mogą być powiązani z OPS w Mieroszowie? Trudno jest jednoznacznie dziś odpowiedzieć na te pytania, szczególnie gdy Pan Burmistrz nie wyraża woli i zainteresowania, aby porozmawiać o swej decyzji – a Sekretariat Urzędu Miejskiego, tłumaczy to ilością obowiązków i napiętym kalendarzem naszego włodarza.

Jakie są zatem powody takiej decyzji?

W rozmowie z panią Elżbietą Buziewicz dowiadujemy się, że również dla niej powód takiej decyzji pana Burmistrza jest zupełnie zagadkowy „Nie znam powodów i nie wiem, dlaczego. Niestety pan Burmistrz nie podał uzasadnienie swej decyzji ani nie udzielił mi odpowiedzi na moje pytania. Oznajmił tylko, że nie musi się tłumaczyć i nie chciał podać powodów swojej decyzji” – stwierdza pani Elżbieta Buziewicz.

Decyzja Burmistrza jest ogromnym zaskoczeniem nie tylko dla pani Elżbiety, ale również dla pracowników i licznie współpracujących z mieroszowskim OPS`em środowisk jak i mieszkańców. I jak podkreśla Pani Elżbieta „Uważam, że nie było powodów do tego, żeby mnie w ten sposób odwołać, tym bardziej gdy brakuje mi tylko pół roku do emerytury”.

Sygnały zapowiadające?

Od początku współpracy z panem Burmistrzem nie zdarzyło się nic, na podstawie czego mogłam wnioskować, że jest On niezadowolony z mojej pracy. Nie było też żadnych skarg na moją pracę.” – mówi pani Elżbieta Buziewicz, dodając, iż „nigdy nie było sytuacji, żeby pan Burmistrz udzielił mi upomnienia czy nagany, a wręcz przeciwnie moje oceny pracownicze w roku 2016 i 2018 są pozytywne. Nie ma w nich ani słowa, że moja praca była nieodpowiednia, że zadziało się coś złego, a moja ocena byłaby negatywna”.

Jak czytamy w „Arkuszu okresowej oceny pracownika samorządowego” datowanym na 8 marca 2018 r., czyli zaledwie na 5 dni przed odwołaniem Pani Elżbiety Buziewicz z funkcji Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Mieroszowie, pan Burmistrz Marcin Raczyński wydaje pani Elżbiecie Buziewicz pozytywną ocenę okresową z wynikiem dobrym, czyli jak czytamy w części opisowej: "wykonywała ona wszystkie obowiązki wynikające z opisu stanowiska pracy w sposób odpowiadający oczekiwaniom. W trakcie wykonywania obowiązków stale spełniała większość kryteriów oceny". 

Również w protokołach komisji rewizyjnej Rady Miejskiej Mieroszowa próżno szukać jakichkolwiek uwag, czy negatywnych opinii w zakresie funkcjonowania mieroszowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a co za tym idzie również pracy pani Elżbiety Buziewicz. Podobnie z wszelkiego rodzaju kontrolami zewnętrznymi które przeprowadzano w Ośrodku Pomocy Społecznej w Mieroszowie.

Nie tak dawno w artykule „Nowa siedziba OPS już oficjalnie otwarta!” (link) pisaliśmy Państwu jak wiele pracy i zaangażowania włożył cały zespół pracowników OPS w Mieroszowie pod kierownictwem pani Elżbiety Buziewicz w przeniesienie placówki, do nowej siedziby przy ul. Żeromskiego. Jak wiele pracy kosztowała modernizacja przyległego terenu i stworzenie „Bajkowego Ogrodu” oraz powołanie do życia Świetlicy Środowiskowej „Muchomorki”.

Tym samym OPS w Mieroszowie jako jedna z nielicznych jednostek działających na terenie gminy Mieroszów, był w stanie zrobić coś niemalże z niczego, aktywizując i pozyskując nie tylko pracowników, ale również mieszkańców do realizacji postawionych sobie celów. O tym jak widać po ocenie „dobrej” pan Burmistrz Marcin Raczyński najwidoczniej zapomniał…

Na całe szczęście, pamiętają o tym wszystkim nie tylko pracownicy OPS Mieroszów, ale również członkowie Kół Seniora z Mieroszowa, Unisławia Śląskiego i Sokołowska, jak również rodzice dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „Muchomorki”, którzy kierują petycje na ręce nie tylko pana Burmistrza, ale również Przewodniczącej Rady Miejskiej Mieroszowa pani Marii Chmielnickiej, oczekując od włodarza gminy Mieroszów zmiany decyzji i przywrócenia pani Elżbiety Buziewicz na stanowisko Dyrektora OPS w Mieroszowie.

Czy jednak znany nam ze swej „nieomylności” Burmistrz będzie skłonny do zmiany swej decyzji? Jak doskonale wiemy, prowadzona od początku kadencji pana Burmistrza Marcina Raczyńskiego polityka kadrowa, skutkuje niemalże ciągłymi zmianami na stanowiskach kierowniczych najważniejszych instytucji gminy Mieroszów oraz Urzędu Miejskiego w Mieroszowie. Niestety wraz z tą decyzją do tego grona należy dziś również dodać mieroszowski Ośrodek Pomocy Społecznej…

Pozostają nam tylko pytania

Czy to zemsta? Czy może desperacka próba zmiany układu sił w Radzie Miejskiej Mieroszowa? A może po prostu ostatnia okazja, aby do kolejnej placówki wprowadzić „swoich ludzi”? Których kompetencje i wiedza, niejednokrotnie stają się powodem do żartów i kpin? Bo ile w roku kalendarzowym jest kwartałów? 5 ???  

Niestety, tylko czas może udzielić nam odpowiedzi na te pytania, bo pan Burmistrz niestety nie znalazł na to czasu…

 

Jak zawsze czekamy na Państwa opinie i komentarze, a do tematu na pewno jeszcze powrócimy...

Marcin Flieger

Zapraszamy Cię do współtworzenia serwisu Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś. 
Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może po prostu znalazłeś się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie? Zrób zdjęcie lub nagraj film swoim telefonem i wyślij je do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten Serwis powstał właśnie dla Was i tylko dzięki Waszej pomocy ma szansę na dalszy rozwój!

 

9 komentarzy

 • Mika
  Mika niedziela, 25, marzec 2018 06:50

  Lilka ! O ile mi wiadomo OPS nie jest finansowany z budżetu gminy . A pani Ela nie została zwolniona, tylko odwołana ze stanowiska dyrektora. I też uważam, że w nieodpowiednim czasie, bo to pomniejszy jej odprawę, jeżeli wybiera się na emeryturę za pół roku.

  Odpowiedz

 • Lilka
  Lilka piątek, 23, marzec 2018 09:50

  Do Mika: Mogłabym się z tobą zgodzić co do zmian na stanowisku dyrektora, ale nie w takli sposób się to robi. Jak w każdej pracy - przychodzi czas na zmiany, ale trzeba to robić z przemyśleniem. Co będzie, jak teraz przyjdzie burmistrzowi się sądzić i przegra sprawę ? Kto za to wszystko zapłaci, burmistrz jako osoba czy podatnicy. A może być różnie, bo pracownicy w okresie 4 lat przed emeryturą podlegają ochronie - można ich zwolnić tylko dyscyplinarnie lub likwidując zakład pracy. Co do dalszych twoich pomysłów, to nie pomoże żaden nowy dyrektor, jeżeli nie dadzą mu na to środków, a o tym decyduje burmistrz i radni. Tak, że proszę się zastanowić co piszesz, bo populizm w stylu nowych pomysłów trzeba byłoby podeprzeć propozycją grania w "totka". Pozdrawiam.

  Odpowiedz

 • monika
  monika piątek, 23, marzec 2018 08:19

  ha ha ha... kumaj chyba nie skumałeś! jak chcesz zostać radnym to rozdawaj obrazki albo lepiej kilka kilo kiełbasy kup i grilla urządź, najlepiej w rynku - miejsca pod dostatkiem :)

  Odpowiedz

 • kumaj
  kumaj piątek, 23, marzec 2018 01:57

  Też mam obrazki, hej Maruda chcesz, to Ci sprzedam...może oddasz na mnie głos i też zostane radnym.

  Odpowiedz

 • Maruda
  Maruda czwartek, 22, marzec 2018 10:18

  OPS w Mieroszowie to OSTATNIE miejsce gdzie Raczyński nie wstawił jeszcze swojego dyrektora, kierownika czy prezesa, a co za tym idzie nie ma tam pełnej władzy i nie może prowadzić swojej polityki kadrowej jak by tego sobie życzył... Pani Ela nie jest radną, ale radni mają rodzinę - spójrzcie na pajęczynę powiązań radnych... Kto gdzie pracuje, gdzie ma żonę, męża, córkę, teściową, szwagierkę... Czy przy wynikach głosowań nie jest to zastanawiające? Do tego jeszcze dochodzą sprzedawane przez niektórych radnych obrazki itd. Więc gdzie jest demokracja? Gdzie jest niezależność radnych? A sposób prowadzenia polityki personalnej doprowadzi prędzej czy później Burmistrza do sądu - w końcu ktoś się przestanie bać i zgłosi mobbing!

  Odpowiedz

 • Gośka
  Gośka środa, 21, marzec 2018 22:31

  Brawo Mika zgadzam się z tym co napisałaś. Praca w ops to misja, chec pomocy i poszukiwanie rozwiązań dla dobra klienta. Niestety z tym to bardzo różnie bywa. Co do sprawy, moim zdaniem chyba moze chodzic o kasę=odprawa dla osoby przechodzacej na emeryturę. Pozdrawiam

  Odpowiedz

 • mieszkanka
  mieszkanka środa, 21, marzec 2018 19:08

  Ludzie, jak już piszecie to zastanówcie się nad argumentami, co ma wspólnego obniżka pensji Burmistrza z odwołaniem Dyrektor OPS, przecież ona nie jest radną i nie brała udziału w głosowaniu. Jaka zemsta i na czym?

  Odpowiedz

 • Mika
  Mika środa, 21, marzec 2018 19:01

  Jak sama p. Elżbieta powiedziała, brakuje jej tylko pół roku do emerytury. Więc jest to dobry czas na przekazanie obowiązków aby wprowadzić nowego dyrektora. Działalność Pani dyrektor zatrudnionej 28 lat temu zapewne była dobra, ale przez ostatnie co najmniej 15 lat nie były to wzloty. Dlatego uważam, że konkurs na to stanowisko powinien się odbyć wcześniej. Ale ze względu na koligacje rodzinną z poprzednim burmistrzem było to niemożliwe. Zbyt długie piastowanie stanowiska kierowniczego powoduje powielanie starych nawyków i niczego nowego się nie wprowadza, poza wygodami biurkowymi w nowej siedzibie, która jest zresztą niefortunną. OPS powinien zająć większy obiekt, wyremontować go za resortowe środki i prowadzić w nim z prawdziwego zdarzenia działalność socjalną opartą o potrzeby środowiska. Trzeba widzieć nowe potrzeby i tworzyć nowe sytuacje , nowe możliwości, nowe rozwiązania. Myślę, że Burmistrz podejmując taką decyzję powinien zrobić porządny konkurs z dobrze opisanymi kryteriami. Aby wybrać dobrego fachowca na dyrektora OPS w Mieroszowie, aby nasi seniorzy, niepełnosprawni, dzieci potrzebujące zajęć socjoterapeutycznych, rodziny z dysfunkcjami, grupa AA czy inni potrzebujący miały faktyczne wsparcie . Ponadto powołanie dyrektora OPS nie może być na czas nieokreślony, jest to praca z ludźmi i potrzebuje zmian i nowych koncepcji.

  Odpowiedz

 • Rafał
  Rafał środa, 21, marzec 2018 16:55

  Gwóźdź do trumny :) A jego ludzie których "wkłada" na stanowiska niejednokrotnie nie mają pojęcia o pracy urzędnika. Szkoda, że tak niszczy się pasję, chęć do zmiany i często świetne pomysły. Widać i nasz Mieroszów dopadła "Dobra Zmiana".... W MCK też nowe twarze z przypadku......

  Odpowiedz

Skomentuj

Przed dodaniem komentarza upewnij się, że podałeś swoje imię i adres e-mail. Jednak bez obaw! Nie będzie on widoczny przy Twoim komentarzu. Serwis Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników Serwisu. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących prawo, obraźliwych i wulgarnych lub zawierających treści reklamowe nie uzgodnione z administracją Serwisu.