Ostatnie dni ulicy Dąbrowszczaków

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Mieroszowa w dn. 30 Października 2017 r. radni podejmą decyzje w sprawie zmiany nazwy ulicy Dąbrowszczaków. W wyniku konsultacji społecznych jakie miały miejsce w terminie od 22 – 29 września br. najwięcej głosów zostało oddanych na Ul. Mikołaja Kopernika. Czy jednak taka decyzja zapadnie? O tym przekonamy się już niebawem.

W ocenie IPN nazwa ulicy Dąbrowszczaków powinna zostać zmieniona, gdyż mianem „Dąbrowszczaków” określano komunistów i innych ochotników XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego w czasie wojny domowej i interwencji sowieckiej w Hiszpanii w latach 1936-1939.  

Ogłoszenie o konsultacjach społecznych z dnia 07.09.2017 r. zostało opublikowane na tablicach ogłoszeń, oficjalnej stronie gminy Mieroszów oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Mieroszowie. Niestety zabrakło jakiejkolwiek wzmianki w mediach społecznościowych, które w dzisiejszych czasach są niewątpliwie najlepszą formą interakcji władz z mieszkańcami, dlatego nie dziwi bardzo słaby odzew ze strony mieroszowian, gdyż w przeprowadzonej ankiecie oddano zaledwie 57 ważnych głosów.

W wyniku przeprowadzonych badań ankietowych najwięcej głosów otrzymała propozycja zastąpienia nazwy ul. Dąbowszczaków nazwą ul. Mikołaja Kopernika (18 głosów), propozycja nazwy ul. Jana Pawła II otrzymała 13 głosów, ul. Leszka Owsianego 10 głosów, ul. Krzysztofa Kieślowskiego 8 głosów, ul. Mikołaja Reja 5 głosów i ul. Bolesława Prusa 3 głosy.

Wśród propozycji nowej nazwy ulicy Dąbrowszczaków zabrakło niestety jej przedwojennego odpowiednika, czyli ul. Świdnickiej (Schweidnitzerstraβe), co niewątpliwie byłoby ukłonem w stronę historii Mieroszowa.

Wyniki badań ankietowych nie są jednak wiążące dlay radnych i tylko od ich decyzji zależy jaką nazwę już wkrótce będzie nosić ul. Dąbrowszczaków.

Marcin Flieger

 

Zapraszamy Państwa również do wzięcia udziału w ankiecie Serwisu Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś "Jaką nazwę powinna nosić w przyszłości dzisiejsza ul. Dąbrowszczaków", której wyniki zostaną przekazane Przewodniczącej Rady Miejskiej Mieroszowa już w najbliższą środę, 18 października 2017 r.: https://apps.facebook.com/my-polls/hkggqn?from=admin_wall&v=726 (do wzięcia udziału w ankiecie wymagane jest posiadanie profilu w serwisie społecznościowym Facebook).