Pierwsza tura wyborów samorządowych 21 października

Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę pierwszej tury wyborów samorządowych na 21 października. Tego dnia, w godzinach od 7.00-21.00, będziemy wybierać w całym kraju 2477 włodarzy oraz 39256 radnych na dłuższą, bo aż 5-letnią kadencję.

Z chwilą zarządzenia wyborów startuje oczywiście kampania wyborcza. 27 sierpnia ruszy kalendarz wyborczy; tego dnia upłynie termin wykonania pierwszych czynności wyborczych. Będą to: podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o okręgach wyborczych, liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu oraz o wyznaczonej siedzibie terytorialnej komisji wyborczej oraz zawiadomienie odpowiednio Państwowej Komisji Wyborczą lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. 

Jak czytamy w wykazie zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych, przyjętych przez Komisarza Wyborczego w Wałbrzychu (stan na dzień 19 sierpnia 2018 r.) z terenu naszej gminy zostały zgłoszone dwa komitety wyborcze:
1. KW TWÓJ MIEROSZÓW.
2. KWW Marcina Raczyńskiego Skuteczność i rozwój.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, termin na zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 26 września o północy. Do 6 października terytorialne komisje wyborcze rozplakatują obwieszczenia o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych, a gminne komisje wyborcze o zarejestrowanych kandydatach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Również do 6 października wyborcy niepełnosprawni mają czas na zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a. Zakończenie kampanii wyborczej, a tym samym cisza wyborcza, zacznie obowiązywać 19 października o godz. 24.00.

MF