Ponad 60 śmiałków wzięło udział w I Dyktandzie Gminnym!

Ponad 60 uczestników zgłosiło się i napisało I Gminne Dyktando zorganizowane przez Mieroszowskie Centrum Kultury pod  honorowym patronatem Przewodniczącej Rady Miejskiej pani Marii Chmielnickiej.

Pisownia rz, ż, ch, h, u, ó, pisownia  różnych części mowy z cząstką „nie”, halibut czy chalibut, dżdżysty czy dżysty, Hieronim czy Chieronim… i wiele, wiele innych ortograficznych zagwozdek czekało na uczestników I Gminnego Dyktanda. Oj nie było łatwo! Nasz piękny, ale bardzo zawiły i trudny język przysporzył niektórym, nie lada kłopotu ;-)

Ponad 60 śmiałków z całej gminy zmierzyło się z ortograficznymi łamigłówkami i zechciało sięgnąć po zaszczytny tytuł „Mistrza Ortografii”.

Uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i dorośli, podzieleni na trzy grupy, w trzech salach Mieroszowskiego Centrum Kultury – wszyscy wyposażeni w długopisy, kartki oraz kody zasiedli do dyktanda.

Teksty dyktand czytali i dyktowali przydzieleni do poszczególnych zaproszeni goście – „Maluchom" tekst dyktanda czytała Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Maria Chmielnicka, „Juniorom” tekst dyktował Burmistrz Mieroszowa pan Marcin Raczyński natomiast „Dorosłym” pani Elżbieta Szomańska.

Dyktando wzbudziło w uczestnikach wiele emocji, dzieci i młodzież poczuli ducha walki i każdy z nich starał się napisać tekst jak tylko najlepiej potrafił, a dorośli… no cóż przez chwilę znowu poczuli się jak dzieci, powrócili do ławek jak za czasów szkolnym
i z dreszczem przechodzącym po ciele przystąpili do pisania.

Po sprawdzeniu prac, komisja specjalistów w składzie: pani Elżbieta Urbanik, pani Anna Żołądź, pani Grażyna Lektarska, pani Dorota Kolanko, pani Anna Morawska, pani Magdalena Borys, pani Maria Chmielnicka, pani Agnieszka Nowak, pani Marika Sikora wyłoniła te najlepsze, gdzie błędów nie było, lub było ich najmniej, a tym samym wyłoniła Mistrzów I Gminnego Dyktanda w trzech kategoriach:

MALUCH:

Mistrzem Ortografii została Agata Woszczek, na 2 miejscu uplasowała się Nikola Kamińska, na 3 miejscu Julia Walus ex aequo z Łukaszem Bartkowiakiem.

JUNIOR:

Wśród Juniorów najlepszy i bezkonkurencyjny okazała się Jakub Folc, drugie miejsce zajęła Kaja Piasecka, a trzecie Natalia Cebula.

DOROŚLI:

W kategorii Dorosłych niepokonana była pani Alicja Kornalewicz, tuż za nią  pani Anita Murawska, a jako trzecia wyróżniła się pani Anna Słota.

Następnie przyszedł czas na wręczenie nagród, medali i certyfikatów. Mistrzom i wszystkim uczestnikom gratulowali kolejno: Burmistrz pan Marcin Raczyński, Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Maria Chmielnicka i p.o. dyrektora Mieroszowskiego Centrum Kultury pani Marika Sikora.

Uczestnicy mieli o co walczyć – nie tylko o tytuł Mistrza I Gminnego Dyktanda, ale też o atrakcyjne nagrody wśród, których znalazły się:
- kolacja i zaproszenie do strefy SPA ufundowane przez Hotel Bardo,
- pióro i notatnik ufundowane przez Przewodniczącą Rady Miejskiej Marię Chmielnicką oraz Wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej panią Justynę Pichowicz,
- voucher do „Gabinetu Kristera” (Escape Room) ufundowany przez Pałac Jedlinka,
- zaproszenie  do rodzinnego zwiedzania „Baśniowego Książa”, ufundowane przez Zamek Książ,
- zaproszenie do rodzinnego zwiedzania „Karkonoskich Tajemnic”, ufundowane przez Karkonoskie Tajemnice,
- zaproszenie do rodzinnego zwiedzania Parku Miniatur „Minieuroland” w Kłodzku, ufundowane przez kłodzki park miniatur,
- zaproszenia do teatru, ufundowane przez wałbrzyski Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego,
- zaproszenie na seans filmowy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego,
- zaproszenia do salonów urody: „Pretty Woman” w Mieroszowie i „Zalotki” Eweliny Małeckiej – Gad w Wałbrzychu,
- zaproszenie na rodzinną sesję fotograficzną ufundowaną przez panią Edytę Lipińską,
- statuetki dla „Mistrzów Ortografii” ufundowane przez Burmistrza Mieroszowa Marcina Raczyńskiego.

Słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników oczekujących dzielne i wytrwale na wyniki ufundował pan Grzegorz Glapiak, pani Maria Chmielnicka oraz Mieroszowskie Centrum Kultury.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom I Gminnego Dyktanda! Wszyscy jesteście Mistrzami! A także komisji, która w pocie czoła i ekspresowym tempie sprawdziła dziesiątki prac – to wcale nie było łatwe zadanie…

Cieszymy się, że Dyktando spotkało się tak dużym zainteresowaniem, jest nam niezwykle miło, że leży Wam na sercu kultura języka polskiego i jesteśmy pewni, że Dyktando na stałe wejdzie w kanon imprez Gminy Mieroszów.

Dziękujemy również wszystkim sponsorom za ufundowanie tych wspaniałych nagród.

Tekst i foto: MCK

 

Skomentuj

Przed dodaniem komentarza upewnij się, że podałeś swoje imię i adres e-mail. Jednak bez obaw! Nie będzie on widoczny przy Twoim komentarzu. Serwis Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników Serwisu. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących prawo, obraźliwych i wulgarnych lub zawierających treści reklamowe nie uzgodnione z administracją Serwisu.