Radni zdecydowali: Mikołaj Kopernik zastąpi Dąbrowszczaków

W czasie wczorajszej 46. sesji Rady Miejskiej Mieroszowa (30.10 br.), radni większością głosów podjęli uchwałę zmieniającą dotychczasową nazwę ul. Dąbrowszczaków na nazwę ul. Mikołaja Kopernika (Uchwała RM XLVI/211/17).

W czasie burzliwych prac Komisji Ogólnej Rady Miejskiej Mieroszowa (25.10 br.) radnym nie udało się podjąć jednoznacznej decyzji w sprawie zmiany nazwy ul. Dąbrowszczaków. Głosy radnych podzieliły się pomiędzy nazwy: ul. Jana Pawła II, ul. Leszka Owsianego oraz ul. Świdnickiej – zgłoszonej przez serwis Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś. Dlatego na sesji, Burmistrz Mieroszowa Pan Marcin Raczyński zaapelował do radnych, mówiąc „Bardzo proszę o podjęcie jakiejkolwiek uchwały dotyczącej zmiany nazwy ulicy Dąbrowszczaków, ze względu na to, że jeśli nie zrobi tego Rada zrobi to za nas Wojewoda”.

W czasie sesji, postanowiono zatem rozpocząć głosowanie od projektu uchwały przygotowanego na podstawie wyników konsultacji społecznych zorganizowanych przez Urząd Miejski, które wyłoniły nazwę ul. Mikołaja Kopernika. Niestety, w trakcie krótkiej dyskusji, radny Pan Dariusz Szmulik niejednokrotnie przeszkadzał i przerywał wypowiedzi innych radnych, próbując za wszelką cenę zdyskredytować wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis gmina Mieroszów Dawniej i Dziś, jednocześnie komentując wzburzenie innych radnych słowami "proszę mnie nie pouczać".

Pierwsze głosowanie nie przyniosło jednak rozstrzygnięcia… "Za" ul. Mikołaja Kopernika głosowało 6 radnych, 6 radnych było "przeciwnych", a 2 się "wstrzymało". Dopiero po 5 minutowej przerwie przystąpiono do reasumpcji głosowania. Tym razem radni byli już jednomyślni: uchwałę podjęto 14 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” – tym samym Mikołaj Kopernik zastąpi Dąbrowszczaków.

CO TO OZNACZA W PRAKTYCE?

Urząd Miejski w Mieroszowie zawiadomi o zmianie nazwy dotychczasowej ulicy Dąbrowszczaków na ulicę Mikołaja Kopernika m.in. takie instytucje jak: Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu,  Wydział Geodezji i Kartografii, Urząd Statystyczny w Wałbrzychu, Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu, Urząd Pocztowy w Wałbrzychu, Komisariaty Policji w Boguszowie-Gorcach i w Wałbrzychu, Ochotniczą Straż Pożarną w Mieroszowie, dział obsługi klienta Tauron S.A., Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. zo.o. w Wałbrzychu, Zakład Gospodarki Komunalnej
 i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Mieroszowie, Telekomunikację Polską S.A. w Wałbrzychu oraz Ewidencję Ludności.


Jak informuje nas również Kierownik Referatu Nieruchomości, Rolnictwa i Działalności Gospodarczej Pani Agnieszka Honisz-Czuba - "zgodnie z art.5 ust.  1 i 2 ustawy z dn. 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 744 ze zm.): pisma oraz postepowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy, są wolne od opłat.


Zmiana nazw dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na wazność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.
 Przedsiębiorcy podlegający wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej powinni dokonać́ zmiany takiego wpisu. Wszelkie czynności związane z wpisem do CEIDG, prowadzonej przez Ministra Rozwoju i Finansów są bezpłatne."

Nie będzie za to żadnego problemu z dowodami osobistymi, gdyż wszystkie nowe dowody nie zawierają już adresu zameldowania. Jedynym problemem wydają się być szyldy z nazwą ulicy, których wymianą ma zająć się zarządca nieruchomości. Jak wiemy są to koszty, które w takim czy innym stopniu poniosą mieszkańcy. Czy istnieje inne rozwiązanie? Wrócimy do tematu już wkrótce...

Marcin Flieger

Zapraszamy Cię do współtworzenia serwisu Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś. 
Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może po prostu znalazłeś się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie? Zrób zdjęcie lub nagraj film swoim telefonem i wyślij je do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Gwarantujemy pełną anonimowość. Ten Serwis powstał właśnie dla Was i tylko dzięki Waszej pomocy ma szansę na dalszy rozwój!

Pobierz załącznik:

Skomentuj

Przed dodaniem komentarza upewnij się, że podałeś swoje imię i adres e-mail. Jednak bez obaw! Nie będzie on widoczny przy Twoim komentarzu. Serwis Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników Serwisu. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących prawo, obraźliwych i wulgarnych lub zawierających treści reklamowe nie uzgodnione z administracją Serwisu.