Sezon w pełni, lasy pełne grzybów

Sezon na grzyby w pełni. Nie tylko mieszkańcy gminy Mieroszów korzystają z dobrodziejstw naszych lasów i nawet kilka godzin dziennie spędzają na zbieraniu grzybów, a tych nie brakuje i bez problemu w czasie godziny czy dwóch można zebrać spory koszyk.

Amanita muscaria czyli muchomor czerwony, bardzo charakterystyczny grzyb trujący

Zanim ruszymy jednak do lasu, dobrze jest się zastanowić jak dobrze znamy się na grzybach. Przekonanie o tym, że wiemy, jak wygląda prawdziwek, a jak kurka, może niestety nie wystarczyć, a cechy zewnętrzne grzybów mogą nas wprowadzić w błąd, ponieważ są grzyby jadalne i podobne do nich gatunki trujące. Niestety nie wszystkie trujące grzyby tak łatwo rozpoznać jak muchomora czerwonego (Amanita muscaria), który swym czerwonym kapeluszem jasno daje do zrozumienia, że lepiej go zostawić w spokoju.

Niestety równie łatwo jak grzyby można znaleźć w naszych lasach pozostawione puszki, butelki i reklamówki

Niestety, równie łatwo co grzyby można znaleźć w naszych lasach przeróżnego rodzaju śmieci pozostawione przez nieodpowiedzialnych grzybiarzy i miłośników leśnych spacerów z „puszką w dłoni”… Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do szyszki, czy uschniętej gałęzi, pozostawione w lesie reklamówki, puszki, plastikowe czy też szklane butelki praktycznie nie ulegają rozkładowi.

Zachęcamy Państwa do nadsyłania zdjęć swoich zbiorów i największych okazów, które można znaleźć w lasach gminy Mieroszów. Wszystkie nadesłane na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zdjęcia opublikujemy w galerii.

Tekst i foto: Marcin Flieger