Trup z szafy po poprzedniej kadencji? Grozi nam brak inwestycji?
Radna Dorota Skibska (fot. archiwum)

Trup z szafy po poprzedniej kadencji? Grozi nam brak inwestycji?

W porządku obrad 49. Sesji Rady Miejskiej Mieroszowa, która odbyła się 28 grudnia 2017 r., znalazł się Projekt Uchwały Budżetowej Gminy Mieroszów na rok 2018. Został on jednak niespodziewanie wycofany z porządku obrad na wniosek Burmistrza Gminy Mieroszów pana Marcina Raczyńskiego.

Na tę decyzję bezpośredni wpływ miało pismo Regionalnej Izby Obrachunkowej jakie wpłynęło do Urzędu Miejskiego 27 grudnia 2017 r., a dotyczące nie ujęcia w budżecie gminy Mieroszów na rok 2018 nadpłaty podatku od nieruchomości dokonanego przez WZWiK, którego fragment zacytował pan Burmistrz "w uchwale budżetowej na rok 2018 należy dokonać stosownego obniżenia dochodów z tytułu wpływów z podatku od nieruchomości o kwotę nadpłaty wynikającą z prawomocnych decyzji (...) w przypadku nie dokonania zmian w uchwale budżetowej kolegium Izby rozważy celowość podjęcia działań nadzorczych".

Burmistrz poinformował jednocześnie o wpłynięciu do UM kolejnego pisma, zawierającego kopię wysłanego do Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych w Warszawie, pisma radnych gminy Mieroszów, z dn. 29 listopada 2017 r., wskazującego na naruszenie dyscypliny finansów publicznych w Urzędzie Gminy Mieroszów, które jak stwierdził Burmistrz zostało „podpisane przez dwie osoby".

Fragment wypowiedzi Burmistrza Marcina Raczyńskiego w trakcie 49. Sesji Rady Miejskiej Mieroszowa (źródło: BIP Mieroszów)

"TRUP Z SZAFY PO POPRZEDNIEJ KADENCJI"?

„Sprawa WZWiK jest to sprawa, którą Gmina Mieroszów zastała w roku 2015 już za mojej kadencji, chodzi o nadpłatę z lat 2011-2013” – stwierdził Burmistrz Gminy Mieroszów pan Marcin Raczyński, dodając, iż „Gmina Mieroszów świadomie pobierała nadpłacony podatek. Był on odkładany na subkonto (…), ale w roku 2014 - przed rozpoczęciem mojej kadencji - całe to subkonto zostało rozwiązane i pieniądze zostały przekazane na inne cele. W związku z powyższym, żeby nie narazić się na zarzut bezczynności Burmistrza, w roku 2015 zostały wydane decyzje mówiące o tej nadpłacie dla Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Do dnia dzisiejszego są prowadzone negocjacje mówiące o tym w jaki sposób to spłacić, jak odroczyć, czy nie można tego skompensować z bez umownym korzystaniem z naszych działek”.

W swym wystąpieniu Burmistrz odniósł się oczywiście do pism wysłanych przez dwojkę radnych do instytucji nadzoru finansowego: „więc co robią radni rady miejskiej Mieroszowa: pani Dorota Skibska i pan Ryszard Gubernat. Nie wiem co nimi kierowało, ale powiem Państwu szczerze, że różne słowa mi się cisną na usta, żeby określić mniej więcej tego typu postępowanie, bo to jest typowe działanie na szkodę gminy. (…) Z czym to się wiąże, proszę Państwa, na styczeń przygotowany zostanie Budżet, w którym nie będzie żadnych inwestycji, oprócz dokończenia szkoły (...) Chciałem to Państwu powiedzieć, żeby to było jasno i wyraźnie, podpisane to zostało jako radni Rady Miejskiej Mieroszowa. Mam nadzieję, że Państwo - niektórzy radni, zaprotestują przed tego typu praktykom, bo to są dwie osoby, może to będą mocne słowa, ale w mojej ocenie nie są godnymi, żeby być radnymi Rady Miejskiej Mieroszowa.

Fragment wypowiedzi Burmistrza Marcina Raczyńskiego w trakcie 49. Sesji Rady Miejskiej Mieroszowa (źródło: BIP Mieroszów)

Do zarzutów Burmistrza odniosła się oczywiście pani radna Dorota Skibska, stwierdzając haniebne zachowanie jest Pana, ponieważ chciał pan nam wcisnąć budżet ukrywając dług który ma pan. To za pana kadencji miał pan 3 (4) lata, na to, żeby przedstawić nam jak pan chce rozwiązać ten problem. My głosując za tym budżetem musielibyśmy przymknąć oko i to nas oskarżano by o to, że my wiedząc i mając taką informację, że jest taki dług przyklepujemy coś takiego”.

Ale do tej pory państwo nie reagowaliście, szkoda że to akurat w tej chwili, kiedy mamy rozpoczęte inwestycje…” – wtrąciła Przewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Mieroszów pani Maria Chmielnicka, przerywając tym samym wypowiedź radnej Doroty Skibskiej.

„(Pan Burmistrz) nie miał zamiaru w ogóle tego długu ujmować w budżecie" - kontynuowała swą wypowiedź radna pani Dorota Skibska - "więc jakby oszukuje i mieszkańców i radnych (…) pan miał 4 lata (…) na spłatę tego długu. Pan wszystkie (propozycje) odrzucił, pan zawsze ma ostateczne zdanie, swoje - najważniejsze. Chciał Pan tak naprawdę oszukać i mieszkańców i nas. Długi trzeba spłacać niestety, czy to są zaległe czy obecne.

Fragment wypowiedzi radnej pani Doroty Skibskiej w trakcie 49. Sesji Rady Miejskiej Mieroszowa (źródło: BIP Mieroszów)

KRYTYKI CIĄG DALSZY

Krytyki pod adresem dwójki radnych nie krył również Przewodniczący Komisji Rezwizyjnej pan Dariusz Szmulik, który stwierdził „w mojej ocenie Szanowni Państwo, jest to postępowanie podłe i nikczemne. W tym czasie, ponieważ wszyscy wiedzieliście (…) że ten dług istniał, istniał i to nie był nasz dług. I Burmistrz został tutaj - pan Burmistrz przepraszam - został przez nas zobowiązany do podjęcia negocjacji (…). Takie działanie przy konstrukcji budżetu jest podłe i nikczemne, proszę mnie do tego jako radnego nie mieszać. (…) Jest to w mojej ocenie, zaznaczam w mojej ocenie – proszę to zaprotokółować – działanie na niekorzyść gminy i działanie na niekorzyść mieszkańców. Brak inwestycji to będziecie państwo tłumaczyć pani, pani Skibska i pan, panie Gubernat. (…) To jest rozwój gminy? To wy dbacie o rozwój gminy? o mieszkańców?”

Fragment wypowiedzi Przwodniczącego Komisji Rewizyjnej pana Dariusza Szmulika w trakcie 49. Sesji Rady Miejskiej Mieroszowa (źródło: BIP Mieroszów)

OSTATNIE, NAJMOCNIEJSZE SŁOWA

"20 lat najgorzej wykorzystane pieniądze publiczne to są diety dla radnego Gubernata." - powiedział pod koniec dyskusji Burmistrz Mieroszowa pan Marcin Raczyński, dodając również "To były ostatnie i najmocniejsze słowa z tego co powiedziałem, a powtórzę jeszcze raz, te dwie osoby nie są godne żeby zasiadać w Radzie Miejskiej Gminy Mieroszów."

Fragment wypowiedzi Burmistrza Marcina Raczyńskiego w trakcie 49. Sesji Rady Miejskiej Mieroszowa (źródło: BIP Mieroszów)

Ostatecznie, w wyniku przeprowadzonego głosowania radni Rady Miejskiej Mieroszowa przychylili się do wniosku Burmistrza Gminy Mieroszów pana Marcin Raczyńskiego i wycofali z porządku obrad 49. Sesji Rady Miejskiej Mieroszowa projekt Uchwały Budżetowej Gminy Mieroszów na rok 2018. Projekt, a co za tym idzie również dyskusje powrócą już wkrótce w trakcie styczniowych prac Komisji Ogólnej oraz Sesji Rady Miejskiej Mieroszowa.

...

Przyglądając się całej tej sprawie nie sposób nie zauważyć analogii do tego co dzieje się obecnie w naszym kraju. A pytania rodzą się niemal same... Czy to faktycznie "trup z szafy po poprzedniej kadencji"? Czy Burmistrz postąpił słusznie konstruując w taki,  a nie inny sposób budżet? Czy fala krytyki jaka spotyka dwójkę radnych jest tu zasadna? Czy decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu jest bezpodstawna? Czy sposób wypowiedzi Burmistrza i radnych w całej tej sprawie jest godny piastowanych przez nich funkcji publicznych? Liczymy na Państwa komentarze oraz opinie...

Marcin Flieger

Zapraszamy Cię do współtworzenia serwisu Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś. 
Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może po prostu znalazłeś się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie? Zrób zdjęcie lub nagraj film swoim telefonem i wyślij je do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten Serwis powstał właśnie dla Was i tylko dzięki Waszej pomocy ma szansę na dalszy rozwój!

 

2 komentarzy

 • Zbigniew
  Zbigniew czwartek, 04, styczeń 2018 14:20

  Dobre pytanie... Najwidoczniej rączka, rączkę myje - tylko dwóch się wreszcie obudziło, bo pewnie nie chcą iść do wyborów ze świadomością dwukadencyjnego trupa z szafy...

  Odpowiedz

 • Karol
  Karol czwartek, 04, styczeń 2018 14:13

  skoro decyzje były wydane w 2015 to czy budżety za 2016 i 2017 też były oszukane?

  Odpowiedz

Skomentuj

Przed dodaniem komentarza upewnij się, że podałeś swoje imię i adres e-mail. Jednak bez obaw! Nie będzie on widoczny przy Twoim komentarzu. Serwis Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników Serwisu. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących prawo, obraźliwych i wulgarnych lub zawierających treści reklamowe nie uzgodnione z administracją Serwisu.