Wystawa twórczości J. M. Avenariusa "Rajski Ogród"

W piątek, 25 maja br., o godzinie 14:30 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy twórczości J. M. Avenariusa "Rajski Ogród", w której uczestniczyli także zaproszeni specjalnie na tę okazję, goście z niemieckiego Gorlitz, gdzie spoczęły prochy artysty po jego śmierci w 1954 r.

Profesor Johannes Maximilian Avenarius (1887-1954) tworzył i przebywał w latach 30-tych XX wieku w Wałbrzychu i w Sokołowsku, a między rokiem 1936-1946 zakupił dom i zamieszkał w Unisławiu Śląskim. Na początku XX wieku poznał on pisarza Gerharta Hauptmanna, którego przyjaźń kształtowała jego twórczość artystyczną. Avenarius był wszechstronnie utalentowany: ilustrował książki, portretował ludzi, pracował jako rzeźbiarz tworząc metaloplastykę, a także projektował wnętrza oraz przebywając już w Unisławiu Śląskim napisał powieść "Schoepse-Christel", która ze względów politycznych, nie mogła zostać wówczas wydana. W czasie narodowego socjalizmu w Niemczech, Avenarius w 1933 r. został zwolniony z Akademii Sztuk Pięknych w Plauen i następnie aresztowany przez nazistów, którzy uważali jego sztukę za niezgodną z partyjnymi wytycznymi. Po wyjściu na wolność powrócił na Dolny Śląsk i zamieszkał w Unisławiu Śląskim, skąd został wysiedlony w 1946 r. i zamieszkał wraz żoną w Berlinie.

Na wystawie można także obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowaną przez nasze rodzime Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Mieroszowskiej prezentację ukazującą dawny Unisław Śląski, Sokołowsko oraz Mieroszów. 

Wystawę będzie można oglądać w Mieroszowskim Centrum Kultury do 15 sierpnia 2018 r.

MF
Fot. Grzegorz Siwielec

Zapraszamy Cię do współtworzenia serwisu Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś. 
Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może po prostu znalazłeś się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie? Zrób zdjęcie lub nagraj film swoim telefonem i wyślij je do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten Serwis powstał właśnie dla Was i tylko dzięki Waszej pomocy ma szansę na dalszy rozwój!