2017.04.01 Uruchomienie połączenia autobusowego Wałbrzych-Mieroszów-Meziměstí
Fot. Grzegorz Siwielec

2017.04.01 Uruchomienie połączenia autobusowego Wałbrzych-Mieroszów-Meziměstí

1 kwietnia 2017 r. linia autobusowa nr 15 z Wałbrzycha do Mieroszowa została przedłużona aż do czeskiego Meziměstí. Przedłużenie połączenia linii nr 15 to bardzo ważny krok w kierunku rozwoju gminy Mieroszów, udogodnienie dla naszych mieszkańców, a także ukłon w stronę turystów. Dla mieszkańców Meziměstí będzie to zaś okazja do odwiedzenia Mieroszowa i Wałbrzycha – poznania naszych atrakcji turystycznych, skorzystania z bogatej oferty kulturalnej, uczestniczenia w wydarzeniach sportowych – ale również zrobienia zakupów. Dodatkowo uruchomienie tego połączenia ułatwi współpracę między szkołami z gminy Mieroszów i Meziměstí, które od lat uczestniczą we wspólnych projektach – powiedział Burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński.

Starania o połączenie zostały zapoczątkowane w Broumovie w 2015 r. w trakcie spotkania Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja oraz Hetmana Kraju Hradeckiego Lubomíra Franca. Warto tu nadmienić, iż inicjatorami tego spotkania była starostka Meziměstí Eva Mückova oraz Burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński. 25 stycznia 2017 r., po wielu miesiącach spotkań, ustaleń oraz uzyskiwaniu wymaganych pozwoleń, Śląskie Konsorcjum Autobusowe podpisało umowę z samorządem Meziměstí w sprawie uruchomienia międzynarodowego połączenia autobusowego z Wałbrzycha do Meziměstí. Organizatorem transportu linii nr 15 na odcinku czeskim jest gmina Meziměstí i to ona ponosi ciężar finansowy obsługi tego fragmentu trasy i kosztów przewozu pasażerów.

Przed Urzędem Miejskim w Meziměstí - Fot. Marika Sikora (MCK)

Bezpośrednie połączenie autobusowe z naszym czeskim sąsiadem zostało bardzo ciepło przyjęte przez mieszkańców zarówno Powiatu Wałbrzyskiego jak i Kraju Hradeckiego. W poranek 1 kwietnia, pierwszy autobus linii nr 15 z Wałbrzycha na granicy w Golińsku przywitały władze 2,5-tysięcznej Meziměstí, a także Grażyna Maria Bernatowicz - ambasador RP w Czeskiej Republice i Tomasz Zdechovsky - czeski europoseł. Włodarze Wałbrzycha i Mieroszowa w towarzystwie posłanki Agnieszki Kołacz Leszczyńskiej oraz przedstawicieli Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta nie ukrywali zadowolenia z finalizacji niemal dwuletnich starań. Polskich turystów zapraszają nasi południowi sąsiedzi, w tym Eva Mückova, starostka Meziměstí. Na uroczystym spotkaniu w Ratuszu przygranicznej czeskiej miejscowości wszyscy decydenci zgodnie podkreślali, że choć uruchomienie linii nr 15 do Czech to niewielki krok w stosunkach polsko-czeskich, to ma on duże znaczenie dla społeczności przygranicznych. - tak o tym wydarzeniu można było przeczytać w artykule Elżbiety Węgrzyn na portlu WałbrzychDlaWas.info (pełny artykuł oraz bogata galeria zdjęć).

Poniżej dostępny jest pełny rozkład jazdy w formacie PDF.

Pobierz załącznik:

Komentarze obsługiwane przez CComment