Hochbergowie od kuchni...

Hochbergowie władali Mieroszowem przez ponad trzysta lat i nawet dziś książę Bolko Von Pless - wnuk księżnej Daisy - ma wciąż w sowim tytule zapis „Pan na Wałbrzychu i Mieroszowie”. Otwarta 14 Lutego 2017 r. na Zamku Książ wystawa „Książ od kuchni” pokazuje ponad 200 unikalnych fotografii wykonanych przez nadwornego kucharza Louisa Hardouin na początku XX wieku i pokazuje Książ jakiego nie znamy, zamek z czasów Hochbergów, rezydencję wypełnioną dziełami sztuki, otoczoną kwitnącymi ogrodami, po której krzątało się ponad trzysta osób służby...

Wystawa mieści się w Apartamentach Daisy i ze względu na mnogość tematyczną fotografii została podzielona na trzy części: 
Sala I – „Zamek, Ziemia, Zieleń, Zwierzęta” (Książ i otaczająca go przyroda)
Sala II  - „Hochbergowie i ich dwór” (życie codzienne książęcej rodziny i pracowników zamku)
Sala III – „Album Rodzinny Hardouinów” (losy głównego bohatera i jego najbliższych).
Na wystawie nie zabrakło również stanowisk stereoskopowych pozwalających na trójwymiarowe oglądanie zdjęć.

Jeden z paneli wystawowych przedstawiający pełen humoru autoportret Louisa Hardouin oraz zdjęcia przedstawiające Zamek Książ. Foto: Marcin Flieger

To autentyczny Złoty Pociąg – mówi Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless - bo Złoty Pociąg o którym się tyle mówi to mit. A tutaj mamy szklane klisze i ponad dwa tysiące historycznych zdjęć. Zdjęć które pokazują zamek, którym władała jedna z najpotężniejszych i najbogatszych rodzin na Śląsku, zdjęć zamku odwiedzanego przez koronowane głowy całej Europy. Zdjęć autentycznych i prawdziwych, bo wykonanych w czasie wolnym przez jednego z pracowników Hochbergów, a więc osobę, która cieszyła się niewątpliwie nie tylko sympatią, ale również zaufaniem swych pracodawców.

Louis Hardouin

Urodził się w 1877 r. we Francji i tam też zdobył swe wykształcenie oraz rozpoczął pracę jako kucharz. Przełomowym okazał się jednak wyjazd do Londynu, który zaowocował zdobyciem bogatego doświadczenia zawodowego, które uczyniło z niego mistrza sztuki kulinarnej, zatrudnianego w najlepszych restauracjach i rezydencjach ówczesnej Europy.
W wieku zaledwie 32 lat został zatrudniony przez Hochbergów dla których kierował dworską kuchnią na Zamku Książ w latach 1909–1926. W trakcie I-szej Wojny Światowej jako obywatel Francuski został posądzony o szpiegostwo i w 1914 r. wtrącony do więzienia we Wrocławiu. Odwiedzająca go małżonka, niemalże w oczach widziała, jak pogarsza się jego stan psychiczny i fizyczny. Ten zawsze uśmiechnięty człowiek, odkąd został zamknięty w celi, niemalże całkowicie zatracił nadzieję… Dzięki osobistemu wstawiennictwu księżnej Daisy został przeniesiony do więzienia o lżejszym rygorze w Hozminden nad Wezerą, blisko Hanoweru.

 

Na Zamek Książ powrócił w listopadzie 1916 r. i przez kolejnych 10 lat nieprzerwanie już kierował dworską kuchnią Hochbergów na Zamku Książ. Najprawdopodobniej aż do 1932 r. pracował dla Hansa Heinricha XV. Następnie wyjechał do Anglii, gdzie mieszkał, aż do śmierci w 1954 r.

Praca

Zamkowe kuchnie mieściły się na piątym piętrze, dzięki czemu zapachy z przygotowywanych potraw nie rozprzestrzeniały się po pozostałych piętrach zamku. Wyłożona białymi kafelkami kuchnia to z całą pewnością główne królestwo Louisa, modernizowane również w czasie jego pobytu na Zamku Książ.
Trzy piece pozwalały obsłużyć cztery jadalnie, do których prowadziły windy zwożące wykwintne potrawy, które do stołów podawało 24 lokajów. Praca Louisa nie ograniczała się jedynie do zamkowej kuchni. Towarzyszył on Hochbergom również w czasie ich częstych podroży po Europie, poczynając od Wenecji, przez Paryż, Berlin a nawet Kraków.

Pasja

Fotografia to niewątpliwie największa pasja Louisa Hardouin, której poświęcał niemalże każdą wolną chwilę, zarówno w czasie pracy na zamku jak również w czasie częstych podróży z Hochbergami. Dzięki wielkiemu poczuciu humoru jakim był obdarzony, udało mu się wielokrotnie uchwycić radość życia, sprawiając że zupełnie inaczej możemy dziś patrzeć na codzienność książęcego dworu Hochbergów.
Najbardziej jednak lubił kierować obiektyw w stronę swej żony i synów, którzy większość czasu spędzali na zabawach z dziećmi książęcej pary. Dlatego w kolekcji jest tak dużo zdjęć dzieci księżnej Daisy oraz jej samej. Widoczne są również krajobrazy ziemi wałbrzyskiej, a także życie i codzienność książęcego dworu. Na zdjęciach nie brakuje również służby Hochbergów: widać kominiarzy, nianie, lokajów, ogrodników, zarządców…

Wiersz, który napisał Louis do żony z obozu w Holzminden, gdzie podejrzany o szpiegostwo był internowany w trakcie I wojny światowej. Foto: Marcin Flieger

Kiedy byłam dzieckiem myślałam, że zamek - jest zamkiem z bajki, a księżna - księżniczką z bajki. Z upływem lat, poznałam historię i dowiedziałam się, że nie jest to bajka tylko życie i, że wydarzyło się to naprawdę, a postacie były normalnymi ludźmi – wspomina Jean Wessel, wnuczka Louisa Hardouin, której to Książ zawdzięcza ten jakże wspaniały i godzien pozazdroszczenia skarb…  Skarb, który jest niemalże na wyciągnięcie ręki każdego z nas… Wystawa ma charakter stały i mieści się w cenie biletu wejściowego do Zamku Książ.