• Zdjęcia
  • Opublikowano:
  •  

2018 Flaga Mieroszowa w stolicy Czeczenii!

Nasz podróżnik p. Klaudiusz Słomczyński właśnie zwiedza stolicę Czeczenii miasto Grozny, z którego przesyła gorące pozdrowienia i podziękowania za grataulacje związane ze zdobyciem szczytu Elbrus. O jego wrażeniach z tej podróży usłyszymy zapewne w czasie kolejnych "Sptokań z Podróżnikami", a tymczasem prezentujemy Państwu kolejne zdjęcia z flagą Mieroszowa, która dociera dzięki Państwu w najbardziej odległe zakątki świata!

Miasto Grozny zostało założone przez Rosjan w 1818 r. jako placówka wojskowa podczas wojny kaukaskiej i pierwotnie było zamieszkane głównie przez ludność słowiańską (Kozaków). W 1897 r. wśród populacji miasta, aż 66,5% stanowili Rosjanie. Co ciekawe, Czeczenów zamieszkujących wówczas Grozny było niemalże tylu co Polaków, bo zaledwie 3,2% (Polaków 2,61%).

Flaga Mieroszowa w stolicy Czeczenii, mieście Grozny (Fot. Klaudiusz Słomczyński) 

Oczywiście wraz z nadejściem komunizmu sytuacja uległa zmianie. Polityka wewnętrza ZSRR zwalczała Kozaków, a zachęcała Czeczenów do osiedlania się w mieście, których liczba już w 1960 r. przekroczyła liczbę Rosjan. W latach 90-tych XX wieku, podczas I i II wojny czeczeńskiej, mającej na celu zajęcie Czeczenii i włączenie w skład Federacji Rosyjskiej, Grozny został niemalże zupełnie zniszczony. W 2003 roku ONZ nazwała Grozny najbardziej zniszczonym miastem na Ziemi.

Jak wygląda dziś miasto, z którego pochodzi ur. w 1892 r. polski architekt Stefan Narębski oraz ur. w 1980 r. Mamed Chalidow – polski zawodnik MMA pochodzenia czeczeńskiego? Dowiemy się już wkrótce, dzięki kolejnym spotkaniom i relacjom naszego podróżnika Klaudiusza Słomczyńskiego! My nie możemy się już doczekać, a Państwo?

MF
Fot. Klaudiusz Słomczyński

 

Dodatkowe informacje

Tytuł:
Flaga Mieroszowa w stolicy Czeczenii!
Autor:
Klaudiusz Słomczyński
Data:
29 Sierpnia 2018 r.