2016 Dawna fabryka Held Ernst / VDM przy ul. Wolności

Kolorowe zdjęcie przedstawiające budynek główny przedwojennej fabryki Held Ernst, którą w trakcie II Wojny Światowej koncern VDM zaadaptował na potrzeby przemysłu zbrojeniowego do produkcji śmigieł lotniczych. W zakładzie pracowali zarówno pracownicy przymusowi jak i więźniowie mieroszowskiej filli obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Wyposażenie zakładu zostało w całości zdemontowane i wywiezione po zakończeniu II wojny światowej w formie reparacji wojennych do Związku Radzieckiego. W okresie powojennym działo w tym miejscu Kółko Rolnicze, a na przełomie XX i XXI wieku sklep meblowy. Do dnia dzisiejszego zachował się jedynie budynek główny. Garaże oraz hala fabryczna zostały zupełnie rozebrane w pierwszych latach XXI wieku.

 

Dodatkowe informacje

Tytuł:
Dawna fabryka Held Ernst przy ul. Wolności
Autor:
Marcin Flieger
Data:
9 sierpnia 2016 r.

Skomentuj

Przed dodaniem komentarza upewnij się, że podałeś swoje imię i adres e-mail. Jednak bez obaw! Nie będzie on widoczny przy Twoim komentarzu. Serwis Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników Serwisu. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących prawo, obraźliwych i wulgarnych lub zawierających treści reklamowe nie uzgodnione z administracją Serwisu.