Marcin Fila

Zafascynowany od lat Górami Suchymi, górską pogodą, śniegiem i rakietami śnieżnymi. Uważa Góry Suche za jedno z najpiękniejszych i najbardziej ciekawych obszarów na górskiej mapie Polski. Zafascynowanie śniegiem i górską pogodą zaowocowało m.in. fan page z prognozami pogody, alertami pogodowymi dla Gór Suchych i okolic. Ponad 20 lat wędrowania na rakietach śnieżnych nasunęło pomysł na nowy projekt skierowany zarówno do turystów jak i mieszkańców naszej gminy – w schronisku Andrzejówka można wypożyczyć rakiety śnieżne, a także uczestniczyć w organizowanych spacerach i wycieczkach po okolicy.

Kiedy oprowadzam turystów z różnych stron Polski po naszych górach staram się ich „zarazić” moim zafascynowaniem Górami Suchymi, które naprawdę, mimo stosunkowo niedużych wysokości są wyjątkowymi i pięknymi górami. Można tu zobaczyć ciekawe gatunki  roślin np. znany z Śnieżnych Kotłów Modrzyk Górski, a  zimą ciekawe zjawiska np. słupy świetlne czy pył diamentowy. Dla wielu osób rakiety śnieżne stały się odkryciem nowego „smaku” zimowych wędrówek. Śnieg zawsze mnie fascynował. Byłem chyba jedyną osobą w Sokołowsku, która miała „radochę” z deszczu ze śniegiem w lipcu któregoś roku. W czasach „przed internetowych” robiłem pomiary temperatury i pokrywy śnieżnej zapisywane w zeszytach. Potem pojawiła się wersja elektroniczna i dane ze stacji pogodowej. PAN wykorzystał m.in. moje dane przy badaniach nad leczniczymi cechami klimatu Sokołowska. W artykułach i opowiadaniach publikowanych w czasopismach regionalnych czy turystycznych starłem się oddać piękno naszych okolic. Przede mną wiele nowych pomysłów np. mikroprogram edukacji górskiej dla młodych i starszych mieszkańców naszej gminy, bo czasami okazuje się, że nie zauważamy i nie doceniamy piękna, które mamy „tuż za progiem”. A problematyka bezpieczeństwa w górach kojarzy się nam z Tatrami czy Karkonoszami...

Fan page Facebook:
https://www.facebook.com/przewodnik.sudecki.sokolowsko
https://www.facebook.com/rakiety.sniezne/
https://www.facebook.com/sokolowsko.pogoda/

GALERIA:

Czerwona Skała 2013

Jedno z piękniejszych, ale i niebezpiecznych miejsc w Górach Suchych - 100 metrowe urwisko skalne (55 m skały i 45 m rumowiska skalnego)

Zima na Kostrzynie 2015

Pokrywa śnieżna na szczytach Gór Suchych potrafi sięgać nawet 1 metra

Nad chmurami 2013

Nie trzeba jechać w Karkonosze żeby znaleźć się nad chmurami

Różanecznik 2013

W starych parkach w Sokołowsku zachowało się wiele pięknych gatunków roślin

Tęcza na Szpiczaku 2017

Z wieży widokowej na granicznym Szpiczaku piękne widoki na Sudety m.in. Śnieżnik, Karkonosze. Przy dobrej pogodzie widać nawet... wrocławskie osiedla

Jesień 2017

Jesień to jedna z piękniejszych pór roku w Górach Suchych

Prastary buk 2014

W lasach Gór Suchych są ukryte nawet kilkusetletnie drzewa

Lodowe rzeźby 2014

Kiedy deszcz pada przy mrozie tworzy często piękne formy

Górska wiosna 2013

Śnieg często leży aż do kwietnia. Wspaniałe warunki do wędrówek na nartach i rakietach śnieżnych

Sudeckie Tatry ze Śnieżki 2013

Góry Suche zwane często „Sudeckimi Tatrami” ich strome zbocza różnią się od łagodnej linii innych pasm sudeckich

Słup świetlny 2014

Piękne zjawisko, które można czasami spotkać w naszych górach zimą

 

Dodatkowe informacje

Pełna nazwa:
Marcin Fila – przewodnik sudecki
Specjalizacja:
przewodnictwo (Góry Suche, Sokołowsko, Sudety), rakiety śnieżne (wycieczki, szkolenia)
Technika:
nie dotyczy
WWW:
https://www.facebook.com/przewodnik.sudecki.sokolowsko
Facebook:
https://www.facebook.com/rakiety.sniezne/

Skomentuj

Przed dodaniem komentarza upewnij się, że podałeś swoje imię i adres e-mail. Jednak bez obaw! Nie będzie on widoczny przy Twoim komentarzu. Serwis Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników Serwisu. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących prawo, obraźliwych i wulgarnych lub zawierających treści reklamowe nie uzgodnione z administracją Serwisu.