Ministerstwo Środowiska rozstrzygnęło konkurs „Geologia w obiektywie”. Wśród laureatów jest zdjęcie Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej!
Kopalnia Melafiru. Fot. Agata Karmolińska

Ministerstwo Środowiska rozstrzygnęło konkurs „Geologia w obiektywie”. Wśród laureatów jest zdjęcie Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej!

Świetna fotografia pod tytułem „Kopalnia Melafiru”, wykonana przez Agatę Karmolińską, zdobyła drugie miejsce w kategorii „Geologia w polskim krajobrazie”.

Celem konkursu Ministerstwa Środowiska jest rozwój wiedzy o geologii, pokazywanie niezwykłych struktur geologicznych kształtujących krajobraz, wyjątkowych odsłonięć skalnych cechujących się nadzwyczajnymi walorami edukacyjnymi i merytorycznymi czy prac ukazujących niezwykłość wytworów natury. Zdjęcia rozpatrywane są w trzech kategoriach: „Geologia w polskim krajobrazie”, „Polskie stanowiska geologiczne” oraz „Okazy mineralogiczne i paleontologiczne w Polsce”.

- W tym roku wpłynęło wiele prac o naprawdę wysokim poziomie, zarówno artystycznym, jak i merytorycznym - czytamy na stronie Ministerstwa Środowiska. Jury konkursu nie miało więc łatwego zadania i długo debatowało. Tym ważniejsze jest, że zdjęcie należącej do KSS Bartnica Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej zdobyło w swojej kategorii tak wysoką nagrodę. Warto podkreślić, że przedstawiony na nagrodzonym zdjęciu krajobraz kopalni w Rybnicy Leśnej jest jedynym wśród nagrodzonych zdjęć, który nie powstał w sposób naturalny, a w wyniku działań człowieka. Nagroda potwierdza też znaczenie nie tylko gospodarcze, ale również turystyczne Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej.

Zdobywczynią Grand Prix całego konkursu została Agnieszka Omen, za zdjęcie „Syninkluzje w bursztynie - pająk Araneae wraz z muchówką Diptera”. Natomiast zwycięzcą kategorii, w której tytuł wicemistrza zdobyło zdjęcie Kopalni Melafiru w Rynicy Leśnej, otrzymał Łukasz Barzowski za fotografię „Tatry - najwyższe góry w łańcuchu Karpat, Dolina Gąsienicowa”. Gratulujemy laureatom!

Pełna lista laureatów: https://www.pgi.gov.pl/aktualnosci/display/11728-geologia-w-obiektywie-2019-rozstrzygniecie-konkursu-ministerstwa-srodowiska.html

Edyta Golisz