Logo
Wydrukuj tę stronę
Blisko 440 tysięcy złotych na kontynuację remontu Grunwaldu!

Blisko 440 tysięcy złotych na kontynuację remontu Grunwaldu!

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w ramach ochrony zabytków i opieki nad zabytkami udzielił w roku bieżącym Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ dotacji w wysokości 438640,60 złotych, przeznaczonych na pokrycie kosztów zadania pn. Sokołowsko, dawne sanatorium Grunwald: wzmocnienie uszkodzonych ścian i remont dachów – kontynuacja. I jak się dowiadujemy od założycielki i jednocześnie Prezes Fundacji In Situ Bożeny Biskupskiejprace w ramach zadania zostały już rozpoczęte.

Na dzień dzisiejszy trwają prace nad odbudową i przebudową ścian, od piwnic aż po wyższe kondygnacje oraz przygotowanie więźby dachowej na postawienie 18 metrowego dachu w części północno-wschodniej obiektu, który przywróci pierwotny charakter architektoniczny budynku od strony ul. Głównej. Montaż dachu rozpocznie się najprawdopodobniej już w lipcu, a całość prac zostanie zakończona do końca tego roku.

W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparcie finansowe w regionie wałbrzyskim uzyskały również:
- Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, dawny pałac Albertich (1801 r.) na zakup i montaż instalacji przeciwpożarowej SAP - 50 tys. zł
- Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Dziećmorowicach - Modliszów, kościół p.w. św. Bartłomieja (XIV w.) na konserwację malowideł ściennych i wypraw (XIV w., XVI w.) w nawie i prezbiterium - 290 tys. zł
- Fundacja Pałac Struga, Struga, pałac (XIV w.) na prace przy kopule sali balowej - 200 tys. zł
- Parafia Rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zagórzu Śl. Niedźwiedzica, malowidła ścienne w kościele pw. św. Mikołaja (XV/XVI w.): pełna konserwacja malowideł na ścianie wschodniej - etap IV - 40 tys. zł

Dofinansowania zadań są realizowane w ramach programu ochrony zabytków.

Już wkrótce w Sokołosku odbędą się kolejne odsłony organizowanych przez Fundację In Situ Festiwali: Konteksty (25-28 lipca 2019), Sanatorium Dziwięku  (16-18 sierpnia 2019) oraz Hommage à Kieślowski (13-15 września 2019). Na które już dziś zapraszamy Państwa bardzo serdecznie! Jeśli chcą Państwo przekazać darowiznę i budować Sokołowsko razem z Fundacją to mogą Państwo dokonać tego również on line pod adresem: https://odbuduj.sokolowsko.org/przekaz-darowizne/.

Marcin Flieger

Materiały zawarte w serwisie Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś podlegają ochronie praw autorskich. Ich kopiowanie, wykorzystywanie oraz przetwarzanie elektroniczne w jakiejkolwiek formie jest zabronione bez zgody Autorów.
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu.

© Copyright 2010-2020 Marcin Flieger. All rights reserved!