Festyn Rodzinny „Trzymaj formę”

W tym roku   przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego pod nazwą „Trzymaj formę”. Głównymi  celami  projektu była:

  • promocja zdrowia – propagowanie pro zdrowotnego stylu życia,
  • kształtowanie nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego,
  • integracja międzypokoleniowa rodziny- zachęcanie rodziców do czynnego spędzania czasu ze swoimi dziećmi.
Fot. ZSP w Sokołowsku

Na zajęciach z pielęgniarką szkolną, uczniowie klas młodszych dowiedzieli się jak ważne jest zjadanie śniadania w domu i w szkole. Pani pielęgniarka utrwaliła z dziećmi zasady zdrowego i aktywnego  życia według „Piramidy Zdrowego Żywienia”. Przedszkolaki i  uczniowie klas młodszych  odnotowywali co zjadają na II  śniadanie w szkole. Uczniowie klas starszych  obliczali ile dziennie wypijają wody. Na lekcjach wychowania do życia w rodzinie, młodzież klas VII i VIII dyskutowała  o chorobach cywilizacyjnych XXI wieku, między innymi   o anoreksji i bulimii- zaburzeniach stanu zdrowia i rozwoju, związanego z nieprawidłowym odżywianiem. Na lekcjach wychowania fizycznego rozmawiano o aktywnym spędzaniu czasu wolnego. Uczono się także jak nie marnować jedzenia, jak robić zakupy z głową. Uczniowie pisali artykuły o zdrowym stylu życia, a następnie wydrukowali je w szkolnej gazetce. Uczniowie klasy VII nagrali film pt. „Co robić, aby trzymać formę”.

Festyn Rodzinny był  podsumowaniem działań przedszkolaków i uczniów.  Zabawę rozpoczęliśmy od wspólnego  tańca integracyjnego. Goście mieli możliwość degustacji zdrowych przekąsek, świeżo wyciskanego soku, wody z cytryną, melisą i miętą przygotowane przez dzieci, rodziców i nauczycieli. Rada Solecka piekła kiełbaski z grilla.  Była możliwość zmierzenia ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi. Chętne dzieci  wraz z rodzicami brały udział w konkursie na pierwszą pomoc przedmedyczną. Ponadto na wszystkich czekały przeróżne konkurencje sportowe, zabawy plastyczne i artystyczne. Strażacy z OSP Sokołowsko przygotowali dzieciom „mokrą niespodziankę” w upalny dzień. .

Wszyscy doskonale się bawili. Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc przy organizacji festynu. To był bardzo udany dzień.

Koordynator programu Iwona Przybysz
ZSP w Sokołowsku