Na remont pawilonu leżakowni w Grunwaldzie przyznano 190 tys. dotacji

W ubiegłym tygodniu, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przedstawił tegoroczny plan wydatków na dolnośląskie zabytki. Wśród zadań, które otrzymały dofinansowanie znalazł się remont pawilonu leżakowni w dawnym sanatorium Dr Brehmera, tzw. Grunwaldzie w Sokołowsku, a kwota przyznanej dotacji to 190 tys. złotych. Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ już od kilku lat prowadzi prace konserwacyjno-remontowe obiektu, a kolejne zdobyte przez nią środki z całą pewnością ucieszą wszystkich sympatyków tego wyjątkowego zabytku.

Łącznie w tym roku dotacja na dofinansowanie prac konserwatorskich, remontowych i robót budowlanych przy zabytkach w regionie wyniesie aż 5,5 mln zł! Warto tu dodać, iż w ciągu ostatnich 10 lat dotacje na ten cel nie przekraczały kwoty 780 tys. zł. Dzięki takiemu poziomowi środków, możliwe będą do realizacji w naszym regionie m.in.:
- konserwacja grupy rzeźbiarskiej - Koronacji Marii z kościoła parafialnego pw. św. Rodziny w Chełmsku Śląskim (dotacja 40 tys. zł),
- wymiana pokrycia dachowego wraz z wykonaniem systemu odprowadzania wód opadowych z budynku kościoła parafialnego pw. św. Józefa Oblubieńca oraz remont elewacji wieży kościoła parafialnego p.w. św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu (łącznie: 155 tys. zł),
- konserwacja loży Hochberga z Kościoła Pokoju oraz konserwacja polichromii na sklepieniu i ścianach prezbiterium katedry pw. św. Stanisława B. M. i św. Wacława M. w Świdnicy (łącznie: 1 600 tys. zł).

Do pobrania jest również dokument PDF ukazujący wybrane zabytki z Dolnego Śląska, które otrzymały dotację.

MF

Zapraszamy Cię do współtworzenia serwisu Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś. 
Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może po prostu znalazłeś się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie? Zrób zdjęcie lub nagraj film swoim telefonem i wyślij je do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten Serwis powstał właśnie dla Was i tylko dzięki Waszej pomocy ma szansę na dalszy rozwój!