Ocalmy grobowiec Dr Brehmera!
Społecznik pan Janusz Mich wskazuje pozostałości grobowca rodziny Dr Hermanna Brehmera (fot. Marcin Flieger)

Ocalmy grobowiec Dr Brehmera!

2 lipca br., czyli zaledwie kilka dni temu, minęła 166 rocznica otwarcia pierwszego na świecie sanatorium dla chorych na gruźlicę - jedną z najbardziej śmiertelnych w historii świata chorób, która pochłonęła i wciąż pochłania miliony istnień ludzkich na całym świecie. Data oraz postać człowieka, który tego dokonał są dziś niemalże zupełnie zapomniane w naszej gminie, a na pozostałościach grobowca Dr Brehmera pojawiła się jedynie złowieszcza tablica „UWAGA! TEREN ROZBIÓRKI WSTĘP WZBRONIONY”.

Wydawać by się mogło, że dziś w trakcie pandemii koronawirusa Covid-19 dużo łatwiej jest nam zrozumieć wkład jaki w losy świata wniósł Dr Hermann Brehmer, który jako pierwszy człowiek na świecie z powodzeniem przeciwstawił się gruźlicy i udowodnił, że nawet suchoty można pokonać! Człowiek, który wniósł tak wiele dobrego jest w naszej gminie niemalże zupełnie zapomniany, a pamięć po nim już od 75 lat jest niemalże sukcesywnie wymazywana... Czy to jakiś spisek? Postać kontrowersyjna za życia nawet po śmierci nie może zaznać spokoju? Człowiek, o którym wciąż pamięta się na całym świecie na równi z odkrywcą prątka gruźlicy Robertem Kochem, u nas jest zapomniany? A jego nazwiskiem nie potrafimy nazwać nawet najkrótszej ulicy?

Oczywiście, nie jest to kwestia ostatnich 5 czy 10 lat bo już za życia ze względu na swoje bardzo demokratyczne poglądy i uczestnictwo w Wiośnie Ludów dr Hermann Brehmer spotykał się z nieprzychylnością ówczesnego rządu pruskiego, czy też pogardą i kpiną środowisk naukowych, które uważały jego pionierskie metody leczenia gruźlicy za delikatnie mówiąc niepoważne... Historia powojenna to już niestety zupełny dramat, który niestety pomimo upadku komunizmu trwa do dziś...


OCALIĆ GROBOWIEC DR BREHMERA

 

Taki cel przyjął sobie mieszkaniec Sokołowska pan Janusz Mich, który w roku bieżącym w tzw. „czynie społecznym” rozpoczął prace pielęgnacyjne przy pozostałościach grobowca Dr Hermanna Brehmera znajdującego się obecnie na terenie będącym w zarządzie lasów państwowych jak również przy skalnikach i fontannie w  dawnym parku dr Brehmera znajdującym się przy obiektach dawnego Sanatorium, dzisiejszego Laboratorium Kultury fundacji In Situ.

Wykonane przez niego prace są oczywiście jedynie kroplą w morzu potrzeb, a największe wyzwanie czyli ocalanie grobowca Dr Brehmera wymaga z całą pewnością dużo większych nakładów nie tylko pracy ale co najważniejsze „zielonego światła” od kilku instytucji począwszy od Konserwatora Zabytków, poprzez Nadleśnictwo Wałbrzych oraz władze gminy Mieroszów. Fragment korespondencji pana Janusza z w/w instytucjami prezentujemy Państwu w galerii do artykułu.

Dlatego już dziś apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w uczczeniu pamięci Dr Hermanna Brehmera i ocaleniu jego rodzinnego grobowca w Sokołowsku.

14 sierpnia 2020 r. – jako serwis Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś - chcemy symbolicznie uczcić 164 urodziny Dr Hermanna Brehmera, składając kwiaty oraz paląc znicze pod pozostałościami grobowca rodziny Dr Brehmera. Do tego dnia, chcemy pomóc panu Januszowi w uprzątnięciu drogi i przyległego do grobowca terenu (jest oczywiście zgoda Nadleśnictwa), więc jeśli mają Państwo czas i odrobinę dobrej woli zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

* * *

W ciągu najbliższych dni i tygodni będziemy wielokrotnie wracać do historii Sokołowska i oczywiście pamięci o Dr Hermannie Brehmer...

Marcin Flieger

Komentarze obsługiwane przez CComment