Przerwa na czytanie

14 maja 2019 roku uczniowie oraz pracownicy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Janusza Korczaka w Sokołowsku przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pt. „Przerwa na czytanie”.

Akcja ta skierowana była do szkół i placówek oświatowych każdego typu (szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, ośrodki szkolno – wychowawcze).

O godz. 8.50 uczniowie klasy 4 i 6 przedstawili zalety czytania i poznawania nowych książek, a o 10.30  obecni w szkole uczniowie rozpoczęli akcję czytelniczą pod opieką swoich nauczycieli. Aby stworzyć prawdziwie domową atmosferę, która by sprzyjała czytaniu, uczestnicy przynieśli ze sobą poduszki, koce a nawet leżaki. Jedynie pogoda nam nie dopisała i nie mogliśmy przenieść akcji w plener.

Czytano na  schodach, korytarzu, w klasach, przedszkolu, świetlicy, pokoju nauczycielskim. Jednym słowem – CZYTANO! WSZĘDZIE! Akcja miała na celu przede wszystkim: promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zachęcanie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu oraz integrację środowiska szkolnego.

Łącznie w akcji bicia rekordu czytania na  przerwie wzięło udział 66 uczniów i  6 nauczycieli oraz 2 pracowników administracji i obsługi. Każdy uczestnik otrzymał ręcznie wykonaną zakładkę z cytatem nawiązującym do roli książek, jakie powinny pełnić w życiu każdego człowieka. Nad realizacją akcji w szkole czuwały p. Justyna Boczoń, opiekun świetlicy i p. Katarzyna Hawrot, nauczyciel języka polskiego.

Katarzyna Hawrot
ZSP w Sokołowsku