2018 Cerkiew św. Michała Archanioła zimą

Kolorowe zdjęcie przedstawiające Cerkiew św. Michała Archanioła w Sokołowsku, którą wybudowano w latach 1900-1901 z błogosławieństwa metropolity petersburskiego Palladiusza dla kuracjuszy przyjeżdżających do ówczesnego Sokołowska. Konsekracji cerkwi dokonał 3 września 1901 kapelan rosyjskiej ambasady w Berlinie – ks. prezbiter Aleksy von Maltzow.

Cerkiew służyła wiernym do końca lat 30. Po II Wojnie Światowej została zapomniana i ulegała dewastacji. W latach `90-tych XX wieku, staraniem parafii prawosławnej św. Cyryla i św. Metodego we Wrocławiu, cerkiew została odkupiona i po generalnym remoncie przywrócona do pierwotnego przeznaczenia. Dnia 5 kwietnia 1997 arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz dokonał poświęcenia nowego krzyża wieńczącego cerkiew. Setną rocznicę poświęcenia cerkwi z udziałem J.E. Abpa Jeremiasza obchodzono 10 listopada 2001.

 

Dodatkowe informacje

Tytuł:
Cerkiew św. Michała Archanioła w Sokołowsku zimą
Autor:
Marcin Flieger
Data:
10 Marca 2018 r.

Skomentuj

Przed dodaniem komentarza upewnij się, że podałeś swoje imię i adres e-mail. Jednak bez obaw! Nie będzie on widoczny przy Twoim komentarzu. Serwis Gmina Mieroszów Dawniej i Dziś nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników Serwisu. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących prawo, obraźliwych i wulgarnych lub zawierających treści reklamowe nie uzgodnione z administracją Serwisu.